Toplu Sözleşme Farkı Ödenmemesinde Memuru Mağdur Eden Anayasa Mahkemesi Değil Memur Sen'in İmzasıdır - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 6 Mart 2024 Çarşamba
Toplu Sözleşme Farkı Ödenmemesinde Memuru Mağdur Eden ANAYASA MAHKEMESİ Değil MEMUR SEN'in İmzasıdır

Toplu Sözleşme masalarında memur sendikası olduğunu unutan, ihanet eden hatta Çalışma Bakanlığına memurun haklarını altın tepside sunan Memur-Sen; Memurları açlık sınırına mahkûm edip sonra da üye kaybetmemek için Kanuna, Anayasaya aykırı, memurun sendikal tercih ve özgür iradesine ipotek koyma çabasında oyunları bozulunca memur 345 TL’den oldu açıklaması yapıyor.
Öğretmen ve memurun Memur Sen ve Kamu Sen’in Hükümetle yaptığı iş birliği ile çıkardıkları %2 hüllesinin ardından aldığı Toplu Sözleşme İkramiyesi, kanunun Anayasa Mahkemesince bozulmasıyla kendi kazdıkları kuyuya düşmüşler, kendi üyeleri de dahil milyonlarca memurun sendika sözleşme parasını alamamalarına neden olmuşlardır.

ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURMAK HAK ARAMAK NE ZAMAN SUÇ OLDU

Bu mağduriyete neden olan Memur Sen ve Kamu Sen, gayrı ahlaki tutum ile Anayasa Mahkemesine ve Mahkemeye başvuran Siyasi partiye kin kusmaktadır. Bu Gayrı ahlaki tutum ve davranış ise tek kelime ile yüzsüzlükle yaptıkları oyunların patlaması ile kendi üyelerini de mağdur ettiklerini gizleme ve maskeleme çabasıdır. Memur ve öğretmenin aklı ile alay etmeye ve basite almaya devam etmektedirler. Durumu çarpıtarak güdümünde oldukları siyası parti için algı çabasıyla siyasi malzeme yapmaya, siyasi bezirganlık yapmaya çalışmaktadırlar. Hala memur ve öğretmeni siyasete satmaya devam etmektedirler. Kendi menfi hesapları için %1 ve %2’nin mimarı olan Memur Sen ve Türk Eğitim Sen; bu adaletsiz uygulamayı ortaya atmasa ve uygulamayı istemese bugün tüm sendikaların üyeleri 345 TL farkı alacaktı. Geldiğimiz noktada %1 ve %2’nin mimarı bu 2 sendikanın üyeleri de toplu sözleşme ikramiyesini alamayacaklar. Bu durumun sorumlusu; başından beri oyununu kuran Memur Sen ve Türk Eğitim Sen’dir.

Bir hukuksuz durum var; kanuna, insan haklarına aykırı bir durum varsa, hukuka başvurmanın neresi yanlış? Anayasa Mahkemesinin açık gerekçeli kararı ortada: Sendika seçme özgürlüğü engelleniyor demektedir. Anayasa Mahkemesi kararlarına hangi gaflet ile ve pervasızlıkla karşı çıkabiliyorsunuz?

ADALETSİZLİĞİN NEDENİ MEMUR SEN’DİR, KARARLA ADALET YERİNİ BULMUŞTUR

Memur Sen, Memurun aldığı ücret elinden alındı derken; %2’ye ulaşamayan sendikalardaki yüz binlerce üye 1 yıldır bu farkı alamadı. Hükümetle kirli ittifak ile bu üyelerin 1 yıldır fakını alamamasına neden olurken adalet var mıydı ve bu sendika buna neden olmadı mı?

Anayasa Mahkemesi kararı ile adalet gelmiştir. Artık tüm sendikaların üyesi aynı sendika farkı alacaktır. Bu adalet ve eşitliktir, buna karşı çıkmak Adalete ve hukuka karşı çıkmaktır. Bu gayrı ahlakidir.

Biz rahatsız olmuyoruz. Rahatsız olduğumuz adaletsizlik idi o da çözüldü. Adaletsizliği ile ünlü mobbingleri ile meşhur, memuru masada hükümete satmada usta, sahada idareye karşı ezilmesine göz yummakta usta Memur Sen Adaletten rahatsız.

SÖZLEŞME FARKI VERİLMEYECEKSE NEDENİ KARAR DEĞİL MEMUR SEN’İN İMZASIDIR

Anayasa Mahkemesi Gerekçeli Kararında “Toplu Sözleşme farkı ödenmez” denmemiştir. Belli sendikalara ödenmesi yanlıştır, herkese ödenmeli demiştir. Ancak; Memur Sen’in imzaladığı son 7.Dönem Toplu Sözleşmenin 22. Maddesinde kanuna atıfta bulunularak Toplu Sözleşme İkramiyesini %2’yi geçen sendikaların üyelerine ödeneceği belirtilmiş; Anayasa Mahkemesi 375’in  Ek 4. Maddesinin geçerliliğini ortadan kaldırdığı için Toplu Sözleşmede 375/4’e atıfta bulunulan 22 madde de geçerliliğini yitirmiştir. Kurdukları oyunla %2’nin mimarı olan Memur Sen ve Kamu Sen, toplu sözleşmede oyunlarını sürdürmek suretiyle 345 liranın memurun elinden girmesine de sebep olmuşlardır. Yani Memur Sen ve Kamu Sen kendi kazdıkları kuyuya üyelerini düşürmüş mağdur etmişlerdir.

MEMURUN AÇLIK SINIRINA KİM GETİRDİ

4 dönemdir memuru toplu sözleşme de yetkili olan ve memuru hükümete peşkeşleyen, memuru açlık sınırına getiren sendikadır. Aymazlık, utanmazlıkla memur açlık sınırında diyebiliyor. “Memur, kira karşısında zorlanıyor, enflasyon karşısında zorlanıyor, verilen üç kuruş da memurun elinden aldılar.” Diyerek memurun içinde bulunduğu açıklarken yüzsüzlükte sınırı tanımayan Memur Sen, kendilerinin tabiri ile üç kuruşluk para olan 345 lirayı sendikalı tüm memurun almasına bile karşı çıkacak yüzsüzlükle açıklama yapıyor. Anayasa Mahkemesine hakaret ediyor. Böyle bir yapı utanmadan memuru ne hale getirdiğini unutmuş, getirdiği açlık sınırını kullanarak hukuka laf atacak kadar utanmaz hale gelmiştir.

MEMUR SEN SİYASİ YANDAŞLIĞI İLE PARTİZANLIK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Memur Sen yine şaşırtmamıştır. Bu adaletsiz durumu savunacak kadar, memurlara aynı hakkın verilmesine karşı çıkacak kadar ahlak ve adaletten uzak Memur Sen’in ayıplarına büyük bir ayıp olarak eklenmiştir. Hatta bunu yerel seçimlere dayalı güdümlü olduğu siyasi yapıya dönük istismar emek için kullanmaya çalışması şaşırtmamıştır.

Kendi menfaatleri dışında memur lehine hizmetleri ve işleri olmayan, Çalışma Bakanlığının tekliflerinin üstüne bir kazanımı bulunmayan, hatta yeri geldiğinde bakanlığın teklifinin altında buçuklu rakamlara imza atan ve kendi üyesinin yıllardır aldığı Toplu Sözleşme farkını milyonlarca memura vermeyerek mağdur eden Memur Sen ve Kamu Sen; talep ettikleri adaletsiz uygulamalar nedeniyle bugünkü oluş yani durumun müsebbibidir. Her ne kadar başka suçlu arasalar da tek sorumlusu bu 2 sendikadır. Unutmayınız ki hakkını arayan değil haksızlığa sebep olan kanunu çiğnemiştir. Anayasa Mahkemesi ise haklıya hakkına teslim ederken; memur ve öğretmen yine Memur Sen ve Türk Eğitim Sen’in adaletsizliklerinin kurbanı olmuştur.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları