Üyelerimizi Enflasyona Ezdirmiyoruz! - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 7 Ağustos 2022 Pazar

Bilindiği gibi eğitim çalışanlarına ilgili genelge kapsamında 'promosyon’ ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Promosyon ödemeleri bankalarla imzalanan protokole göre yapılmaktadır. Son günlerde bazı illerimizde rekor promosyon protokolleri imzalanırken bazı illerimizde eğitim çalışanlarımıza promosyon ücreti olarak son derece düşük protokol anlaşmalarına imza atıldığı görülmektedir. Ayrıca aylar önce imzalanan protokollerin günümüz ekonomik şartlarına göre düşük kaldığı da gelen şikayetler arasındadır.

Ht
Son aylarda gelinen noktada ekonomik şartlar eğitim çalışanlarının bütçesini zorlayıcı bir nitelik kazanmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı kurumlarda görev yapan eğitim çalışanlarını ekonomik olarak desteklemek amacıyla banka promosyon protokollerinin ekonomide gerçekleşen dalgalanmalara göre ve enflasyon farkı gözetilerek yapılması, 2022 Temmuz itibariyle enflasyon oranının beklenenin üzerinde seyretmesi nedeniyle daha önce yapılan protokollerin ek anlaşmalarla eğitim çalışanları lehine revize edilmesi zorunluluk halini almıştır. MEB’ e bağlı kurumlarda görev yapan personelin ekonomik şartlar nedeniyle bankalardaki nakit akışının yüksek seyretmesi de kurumların yaptığı anlaşmaları personel lehine revize etmesini gerekli kılmıştır.
 
Kurulduğu günden beri tüm eğitim çalışanlarının özlük haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda sorumluluk bilinci ile hareket eden Eğitim Gücü Sen bu konuda da eğitim çalışanlarımızın yanındadır. Eğitim Gücü Sen illere gönderdiği resmi yazı ile banka promosyon anlaşmalarının revize edilmesini talep etti. Sendikamız beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon farkı öncesi yapılan promosyon anlaşmalarının revize edilmesinde emprevizyon ilkesini de gerekçe olarak sunmuştur.

Sendikamız İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile bankalar arasında yapılan sözleşmelerin protokolün imzalandığı şartların değişmiş olması nedeniyle kurulduğu andaki şartların esaslı olarak değişmesi sebebiyle, personel lehine revize edilmesini T.C. Anayasası 11,17/1, 36 ve 74.maddeleri, Türk Borçlar Kanunu 138.maddesi ile Türk Medeni Kanunu’nun 2.maddesi gereği talep etmiştir.

İ.Halil TOPALLAR 
Eğitim Gücü Sen Genel Başkan Yardımcısı 
 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik