Vergi Dilimi Sabitlensin! Cimer Etkinliği - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 11 Aralık 2022 Pazar

Vergi dilimi sabitlenmesi talebi ile 12-18 Aralık 2022 tarihleri arasında 1 hafta sürecek CİMER Etkinliği düzenliyoruz.

VERGİ DİLİMİ SABİTLENSİN! CİMER ETKİNLİĞİ
Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle alım gücü günden güne düşmektedir. Çeşitli kurumlar ve STK’lar tarafından yapılan araştırmalarla belirlenen açlık sınırın altında maaş alan eğitim çalışanlarının maaşlarından yüksek oranda vergi kesilmesi, vergi dilimine tabi olması maaşa yapılan zam ve iyileştirmeleri anlamsız kılmaktadır.

TÜİK’e göre Kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,88 artarken enflasyon yıllık bazda yüzde 84,39 oldu. ENAG ise, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (E-TÜFE) Kasım ayında yüzde 4,24 arttığını; E-TÜFE’nin son 12 aylık artışının da yüzde 170,70 olarak gerçekleştiğini duyurdu.
Geçim derdi ile boğuşan eğitim çalışanlarımız insanca yaşamak için maaşlarına iyileştirme beklerken; TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları altında ezilen öğretmenlerimizin geliri değil, onuru oldu.

Tüm kamu görevlileri gibi öğretmenler de Mart ayından başlayarak vergi dilimi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Eğitim çalışanları vergi matrahlarına göre 2022 Mart ayından itibaren % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine girmiştir. Eğitim çalışanlarının maaşına yapılan zamlar dikkate alındığında, vergi dilimlerindeki artış oranının maaş zammının üzerinde kaldığı, bu nedenle de eğitim çalışanlarının vergi kesintisinin orantısız biçimde yükseldiği görülmektedir. 
 
Bununla beraber yılbaşında bir üst vergi dilimine geçiş için belirlenen toplam gelir üst sınır artışı düşük tutulmuştur. Bu durum eğitim çalışanlarının geçmişe göre %20’lik dilime daha erken girmesine yol açmıştır. Eğitim çalışanlarının maaşları, artmamış azalmıştır. 
 
% 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine giren eğitim çalışanları, vergi dilimi değişikliği nedeniyle maddi olarak yeni kayıplara uğramaktadır.
 
Yani sıra bilindiği gibi asgari ücret tutarı kadar olan ücret gelirlerinin vergiden muaf tutulması uygulaması hayata geçirilmiştir. Fakat vergi dilimlerindeki artış oranı maaş zammı oranının altında kaldığı için kamu çalışanlarından kesilen gelir vergisi rakamları orantısız biçimde yükselmiş ve bu uygulamanın memur maaşlarına hiçbir bir faydası olmamıştır. 

Tüm bu gerekçeler nedeniyle; eğitim çalışanlarının gelirlerinden yapılan kesintilerin düşürülmeli, çalışanların alım güçlerinin korunması için gelir vergisi oranlarının güncel ekonomik koşullara uygun biçimde yükseltilmesi ve tüm memurların vergi oranının % 15’te sabitlenmesi talebimizdir. 

Not: CİMER başvurusu yasal hakkımızdır. Düzenlenen etkinliğe katılım gösterirken 4 Haziran 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 31856 sayılı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Yönetmeliği'ne uygun şekilde hazırlanmış olan dilekçe örneğini farklılaştırarak göndermeniz, yasal sınırlar içinde bu hakkı kullanırken mümkün olduğunca farklı dilekçelerin daha çok dikkate alınması adına önem taşımaktadır.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik