Yeni Atanacak Öğretmenlerin Göreve Mayıs Ayında Başlatılmasını Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 27 Mart 2023 Pazartesi

Olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde eğitimin daha nitelikli ilerlemesi ve bu bölgelerde çalışan öğretmenlerden boşalan kadronun yeni atama yapılacak öğretmenlerle tamamlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle, Bakanlığın; öğretmen atama takviminde değişiklik yaparak, yeni atanacak öğretmenlerin görevlerine Mayıs ayı içerisinde başlamalarının sağlanmasını MEB' e talep ettik. 

Yeni Atanacak Öğretmenlerin Göreve Mayıs Ayında Başlatılmasını Talep Ettik

Millî Eğitim Bakanlığı; 24.03.2023’te 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımını açıkladı.

 Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihleri 2-6 Mayıs tarihleri arasında alınacak, atama sonuçları ise 8 Mayıs'ta açıklanacak. Ataması yapılan öğretmenlerimiz 1 Eylül'den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı, 11 ilimizi doğrudan etkileyen ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan süreçten etkilenen öğretmenlerden birinci derece yakınını kaybeden veya tedavisi bulunduğu ilde yapılamayan öğretmenlere tayin hakkı tanımış ve atamaları gerçekleştirilmiştir. Ancak, bölgede görevli evini kaybetmiş ve deprem travmasını yaşamış diğer öğretmenler hâlâ atama beklemektedir.

İlk atama öncesi Nisan ayı içerisinde deprem bölgesinde görevli öğretmenlere şartsız tayin hakkı tanınarak olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde eğitimin daha nitelikli ilerlemesi ve bu bölgelerde çalışan öğretmenlerden boşalan kadronun yeni atama yapılacak öğretmenlerle tamamlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle, Bakanlığın; öğretmen atama takviminde değişiklik yaparak, yeni atanacak öğretmenlerin görevlerine Mayıs ayı içerisinde başlamalarının sağlanmasını MEB' e talep ettik. 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular