Yüzde 30 Zamma Tepki Olarak 12 Ocak'ta İş Bıraktık - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 12 Ocak 2023 Perşembe

Eğitim Gücü Sen olarak 06 Ocak 2023 tarihinde genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereğince 12 Ocak 2023 Perşembe günü tüm Türkiye’de iş bıraktık.

Yüzde 30 Zamma Tepki Olarak 12 Ocak'ta İş Bıraktık
Eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının 26000 lira civarında açıklandığı bir dönemde maaşlarının açlık sınırına mahkûm edilmesine tepki göstermek amacıyla 9 Ocak 2023 Pazartesi gününün ardından Perşembe günü de iş bırakarak bu konudaki tavrımızı ortaya koyduk.
 
Memur ve eğitim çalışanlarının Ocak ayı itibariyle maaşlarında alım güçlerini yükseltecek ölçüde iyileştirme beklerken %30 maaş zammı bu beklentilerin altında kalmıştır. Bununla birlikte yapılan açıklamalardan sonra %30 zammın %5 oranındaki kısmının maaş farkı olarak ödenecek olması da tepkiye yol açmıştır. Ayrıca Ocak ayı maaş bordrolarının yayınlanmasıyla beraber uzman öğretmen, başöğretmen ve öğretmen arasında maaş farkının belirgin olması çalışma ortamında huzursuzluğa sebep olmuştur. Kariyer basamakları sisteminin doğurduğu sonuçlarla öğretmenler tam anlamıyla maaş bordrolarını gördükten sonra yüzleşebilmiştir. Sınava katılamayan ya da 10 yıllık görev süresi şartı nedeniyle sınava katılma hakkı olmayan öğretmenler, aynı işi yaptıkları meslektaşları arasındaki maaş farkına tepkilidir. 
 
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak eğitim çalışanlarımızın ekonomik hak taleplerinde ve maaşlarının alım gücünü destekleyici oranda yükseltilmesine yönelik taleplerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz. 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik