Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmenlerin Muafiyet Taleplerini Bakanlığa İlettik - Duyurular
Duyurular // 14 Şubat 2022 Pazartesi

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğüne

Bakanlığımız, zorunlu hizmet yükümlüsü olan öğretmenlerle ilgili geçmiş dönemlerde zorunlu hizmet muafiyeti getirmiştir. 2010 yılında zorunlu hizmet yükümlüsü olup da mazeretlerini bir şekilde her yıl belgelendirmek zorunda olan öğretmenlerimiz için, belli bir tarihten önce atanmak koşuluyla, zorunlu hizmet muafiyeti getirdiğini görüyoruz.

Sendikamıza zorunlu hizmet muafiyeti konusunda öğretmenlerden birçok talep gelmektedir. Meslekte uzun yıllar çalışmış olan ve çalıştıkları yerde belli bir düzen kuran öğretmenler her yıl zorunlu hizmet yükümlüleri atama döneminde sıkıntı yaşamaktadır. Bakanlığımızın, bu durumda olan ve uzun yıllar belge vererek zorunlu hizmetlerini erteleyen öğretmenler için bir düzenleme getirmesi gerekir.

En son zorunlu hizmet affından sonra uzun bir zaman geçtiği için şu an binlerce öğretmen aynı muafiyetin, haklı gerekçelerle, kendileri için de gelmesini istemektedir. Bakanlığın yapacağı zorunlu hizmet muafiyeti, bu durumda olan öğretmenlerimizin sıkıntılarını ortadan kaldıracak, moral ve motivasyonunu olumlu etkileyecektir.

2010 yılından sonra göreve başlayan ve zorunlu hizmetini erteleyen bir öğretmen her yıl atama döneminde erteleme evraklarını, milli eğitim müdürlüklerine vermek zorundadır.

Bu zaman dilimde eşi vefat eden, eşi işini kaybeden, eşi işten geçici olarak çıkarılan, eşinden ayrılan öğretmenler artık eş durumu belgesi alamayacaktır. Bu durumda olan öğretmenlerin zorunlu hizmet muafiyeti talepleri dikkate alınmalıdır. Bu mağduriyetleri gidermek için kadrolu öğretmenleri ve 2020 yılı öncesini kapsayacak, sınırlı bir af şeklinde zorunlu hizmet muafiyeti getirilebilir.

Bakanlığımızın öğretmenlerden gelen zorunlu hizmet muafiyeti taleplerini değerlendirmesi hususunda,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Oğuz ÖZAT
Genel Başkan

Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmenlerin Muafiyet Taleplerini Bakanlığa İlettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular