Resmi Olmayan İletişim Kanalları Eylem Kararı - Eylem Kararları
Eylem Kararları // 11 Eylül 2022 Pazar

Öğretmenlerin okul, kurumlarca kurulan istek dışı şekilde dijital platformlarda gruplara eklenmeleri ve bu platformlardan öğretmenlere mesai saati gözetilmeksizin istek, tebliğ, emir ve yazılar sunulması, Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatına ve hukuka uygun değildir.

r

Öğretmenlerin özel telefonlarının öğrenci ve velilere verilmesi yönünde, idarenin talebi hukuksuzdur. Okul yönetiminin bu platformlar aracılığıyla veliler arası iletişim amaçlı kurulan 'Whatsap' grupları, öğretmeni zor duruma düşüren, veli zorbalığıyla sonuçlanan durumlara bile yol açabilmektedir. Mesai saati sınırlaması olmadığı için öğretmene sürekli mesaj gelebilmekte, kişinin özel hayatı olumsuz etkilenmektedir. Gereksiz ve zamansız paylaşımlar öğretmenleri rahatsız etmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı İdarenin öğretmene tebliğ iletişim araçları olarak, telefon, elektronik posta, yazılı evrak ile tebliğ edebileceğini belirten yönergeleri yanında öğrencilerin ve velilerin, öğretmenlerle e-okul ve e posta ve kurum iletişimlerinden haberleşme yapılacağı yönünde bilgilendirmesi ve kararı vardır. İlgili işlemlerin mesai saati dahilinde yapılması gerektiği de açıktır.

Okul idareleri mesai saatleri içerisinde öğretmenlerin öğrenci ve velilerle hangi platformda iletişim kurmasını talep ediyorsa, gönüllülük ilkesi ve özel iletişim bilgilerini istek dışı vermeden gerekli iletişimi sağlayacak teknolojik olanağı sunmalıdır

Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak üyelerimizin yukarıda belirtilen resmi elektronik ve dijital platformlar dışındaki (Whatsap, Bip, telegram vb. dijital iletişim araçları) gruplara katılım isteği ve idari emirlere; öğretmenin özel hayatında kullandığı özel iletişim bilgilerinin öğrenci, veli ve üçüncü kişilere verilmesi yönünde idari istek, işlem ve emirleri üyenin isteğine bağlı olarak 2022-2023 öğretim yılı sonuna kadar yerine getirmemelerine karar verilmiştir.

Üyelerimiz eylem dilekçesini ekinde eylem kararımızla okul/kurumuna teslim ederek Resmi Olmayan İletişim Kanalları Eylem Kararı'mızı uygulayabilirler.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Eylem Kararları