Biz Onuncu Köyde Kurulan Bir Sendikayız Ondan Böyleyiz - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 18 Mart 2024 Pazartesi
Biz Onuncu Köyde Kurulan Bir Sendikayız Ondan Böyleyiz

Eğitim Gücü Sendikası Denizli İl Başkanı Osman DAĞLI, sendikal tutumları ve sahadaki karşılığı konusunda basın açıklaması düzenledi.

DAĞLI; “Sendika olarak sürekli sahada olan, sorunlara merkezinden yaklaşıp çözüme ulaştıran bir sendikayız. Çözümler ve sorunları dile getirme noktasında da hukuktan aldığımız güç ile verdiğimiz mücadele çok dikkat çekiyor.

Saha gezilerimizde iki konu bizlere soruluyor. Birisi sorunları dile getirmedeki cesaretimizle gür çıkan sesimiz ve apolitik duruşumuz.

Gerek resmi görüşmelerimizde gerekse basında öğretmenlerimizin sorunlarını dile getirmemizdeki cesaret ve çözüme odaklanan azmimiz bizi başarıya götürürken sahada da dikkat çekiyor hatta bazen tüyleri ürpertiyor.

E haklılar. Bugüne kadar belli standartlarda yapılan sendikacılık değil bizim yaptığımız. Memura gelen siyasi yasağın ardından memur siyasi görüşünü belli etmek için sendikaları aracı yapmış, hal böyle olunca da sendikacılık siyaset dairesinde kalmış, aslına ulaşamamıştır maalesef.

Oysa sendika tüzel kişiliğinin siyasi görüşü olamaz. Sendika işverene karşı çalışanın hakkını savunur. Bugün A Partisi gelir ona karşı yarın B partisi gelir ona karşı savunur. Ama garip ki bizim ülkemizde memur-işçiler iktidarın siyasi görüşündeki sendikaya üye olup yetkili yapıyorlar! Padişahın sofrasındaki Kadının fetvasına itibar edilmezmiş. İktidarın sendikası, üyesini savunur mu?

Bakın Mayıs seçimleri öncesinde ne gördük? İktidarın değişeceği düşünceleri başlayınca muhalefetin sendikasına geçişler başlamadı mı?

Camiamızın sendikal anlayışı bu şekle geldi maalesef.

İktidar yanlısı ve muhalif sendikaların resmi görüşmelerine bir bakın. Karşı görüşte diye Bakanla görüşmeyen bir eğitim sendikası olabilir mi?

Oysa biz her partinin kapısını çalıyor, eğitim ve çalışanlarının sorunlarını meclise taşımalarını isteyebiliyoruz.

Tabi bize de hep şu soru soruluyor; sonradan siyasallaşırsanız?

Türkiye’de sendikalar siyasal olarak kuruldu diye önceden de detaylı bir şekilde yazmıştık. Sonradan siyasallaşan hiçbir sendika yoktur ülkemizde. Kabaca bir düşünün; bir siyasi görüşe dayalı olmadan kurulan ve her çeşit görüşten üyesi bulunan bir sendika sonradan belli bir ideolojiye bağlanabilir mi? Özellikle apolitik olması sebebi ile on binlerce farklı düşüncede üyesi olan bir sendika nasıl tek bir ideolojiye bağlanabilir? Bu ne kadar mümkündür?

Evet bize sorulan iki soru dedik.

Birincisi sorunları dile getirmedeki cesaretimiz; üst akıllarımız yok. Yapacağımız işlerden, alacağımız kararlardan “Acaba rahatsız olurlar mı?” diyeceğimiz bağlantılarımız yok. Sadece hak mücadelemiz var ve tek dayanağımız da hukuk. Bağımsızlığı düşünün mesela!

İkincisi de sonradan siyasallaşma; on binlerce farklı ideolojideki insanın tek bir ideoloji altında toplayabilme ihtimali ne kadar mümkünse bizim de sonradan siyasallaşma mümkünatımız o kadardır. Eğer böyle bir durum olursa da istifa etmek sizin elinizde.

Sendika siyaset yapmaz, sendikaların ideolojisi olmaz. Sendika bağımsız olmalı ki mücadele edebilsin. Ayaklarında pranga, ellerinde kelepçe olan, kendini savunamayan bir kişi sizi ne kadar savunursa bağımlı sendikalar da üyesini o kadar savunur.

Sizleri, apolitik sendika olarak üyelerini siyasi yaftadan kurtaran, bağımsız sadece hukuktan aldığı güç ile üyesini savunan Eğitim Gücü Sendikasına davet ediyorum.

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları