Öğretmene Dönük Şiddet İçin Çözümler Sözde Kalmasın! - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 26 Haziran 2024 Çarşamba
Öğretmene Dönük Şiddet İçin Çözümler Sözde Kalmasın!

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet, korkunç boyutlarıyla her an her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Öğretmene karşı saldırılar, adeta ülke çapında alarm veriyor.   

Kocaeli’ nden gelen bir haberle sarsıldık. Çayırova ilçesi Fevzi Çakmak Anadolu Lisesinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mahir ÇOĞAÇ, 17 yaşında bir kişi tarafından menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.  

Değerli öğretmenimiz Mahir ÇOĞAÇ'a  Allah’ tan rahmet, kederli ailesine ve eğitim camiamıza başsağlığı ve sabır diliyoruz. Üzüntümüzün yanında çaresizliğimizi ve katlanarak artan endişelerimizi, öğretmene dönük şiddetin boyutları bu derece tırmanmışken çözümlerin henüz sadece sözde kalmasına yönelik kaygılarımızı daha nasıl anlatalım! Daha kaç kere yazalım! 

 Eğitim çalışanlarına dönük şiddet eylemi endişe vericidir. Öğretmene şiddet boyutunda, bu tür saldırganlık eylemlerinin okul içinde ya da dışında son derece yıkıcı boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne sermektedir.  Artık üzülmenin, kahrolmanın ötesine çoktan geçmiş olmamız gerektiğinin de göstergesidir. 

Okullarda güvenlik tedbirleri, şiddet eylemlerinin önlenmesinde etkili olacaktır. Ancak öğretmene dönük veli ve toplum karşısında yapılan itibar suikastı, bu olayları tırmandıran ana etkendir. Olaylar, sadece  bir güvenlik açığı konusu olmaktan çıkmış durumdadır. 

Öğretmeni, sağlık çalışanlarını, kadınları ve genel olarak toplumu tehdit eden şiddet eylemleri ile mücadelede olayların haberleştirilmesinden tutun da bürokrasiye dek hepimize ciddi görevler düşmektedir. Olayların yaygınlaşmasında, haber içeriklerinin etkisinden, bürokratik tutumlara dair her konu masaya yatırılmalı, gerçekler konuşulmalı, toplumsal bilinç geliştirilmelidir. 

Artık konuşmak, kınamak, öğretmenin yanında olmak için geç kalındı! Öğretmenler ölüyor! Saygınlıklarının ayaklar altına alındığı bir toplumda  öğretmene şiddet bir salgın gibi yayılıyor! yetkilileri bir an önce şiddete dönük önlem almak için göreve çağırıyoruz! Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘ne bugün sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda şiddeti önleyecek güçlü yaptırımların olmasını talep ediyoruz.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları