Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Neler Oluyor? - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 15 Nisan 2022 Cuma

Eğitim Gücü Sen Hatay İl Temsilcisi Erdal Çapanoğlu Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sınavsız şube müdürü ataması yapılması ile ilgili basın açıklaması düzenlemiştir.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Neler Oluyor?Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Görevde Yükselme Sınavı ile atama yapılması gereken Şube Müdürlüğü kadrosuna MEB kararıyla sınavsız şube müdürü ataması yapılması üzerine, atama kararı ile ilgili tüm kamu eğitim çalışanları sendikaları ortak bir basın açıklaması yapılmak üzere davet edilmiş, ancak herhangi bir sendika konuya ilişkin açıklama yapmak üzere katılım göstermemiştir. Eğitim Gücü Sen Hatay İl Temsilcisi Erdal Çapanoğlu Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sınavsız şube müdürü ataması yapılması ile ilgili basın açıklaması düzenlemiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı idari kadrolarda sınavla atama yapılan, dolayısıyla liyakat aranan tek kadro Şube Müdürlüğüdür. Şube Müdürlüğü diğer kadrolardan istisna tutularak Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliği 5.maddesine göre şartlara bağlanmış ve sınav esasına göre atanma şartı getirilmiştir. Fakat son zamanlarda bu kuralın görmezden gelinip, şube müdürlüğü kadrolarına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76. Maddesi yoluyla atamalar yapıldığına şahit olmaktayız. Maalesef ki; bu kural tanımaz, haksız, hukuk dışı atamalardan biri de ilimizde yaşanmıştır.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şube Müdürlüğü kadrosuna tamamen keyfi bir uygulama yapılarak, liyakatten uzak bir atama gerçekleştirilmiştir. Sınav puanı bulunmayan bir kişi sessiz sedasız Şube Müdürlüğü kadrosuna atanmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de yetkisine müdahale edilerek, kurum içi görevlendirme yetkisi de Bakanlık tarafından hiçe sayılarak ilgili kişi Suriye Görev Gücünde görevlendirilmiştir. Bu atamalarla; dişiyle tırnağıyla tüm eğitim kademelerinde görev yapmış, kariyerini hak etmiş, sınavı kazanmış ve/veya kazanacak olan kişilerin önü kapatılmaktadır. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Eğitim camiamız içinde işini layıkıyla yapacak donanımlı ve bir o kadar da özverili kişiler fazlasıyla bulunmaktadır. Bu usulsüz atamalar hem yeni atanacak liyakatli-sınavlı şube müdürlerine haksızlıktır hem de rotasyona tâbi olan mevcut şube müdürlerinin de atanacakları boş kadroların doldurulması ve mağdur edilmesi anlamına gelmektedir.

Yasanın idareye verdiği takdir yetkisinin (76.madde) keyfi ve mutlak olmayıp, kamu yararı ve hizmet gerekleri ile sınırlı bulunduğu ve ancak bu amaçlar doğrultusunda kullanılabileceği, idare hukukunun bilinen ilkelerindendir. Bu ve benzeri atamaların, liyakat üzerine kurulu olan bir kadroya liyakatsiz atamalar yapmanın kamu yararı içermediğini düşünüyoruz. Bu konuda tüm yasal süreçlerin başvurucusu ve takipçisi olacağız. 

HATAY’DA HUKUK DIŞI ŞUBE MÜDÜRLERİ ATAMASINA EĞİTİM GÜCÜ SEN SESSİZ KALMAYACAKTIR. SUSMAYACAĞIZ !!!

Erdal ÇAPANOĞLU 
Eğitim Gücü Sen Hatay İl Temsilcisi
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Neler Oluyor?
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları