Lisansüstü Eğitimini Tamamlayan Okul İdarecileri, Mesai Usulü Çalışan Öğretmen Ve Psikolojik Danışmanlara %7 Ek Ders Farkı Verilmesine Dönük Üyelerimiz Adına İdari Dava Açtık - Sendika Haberleri
Sendika Haberleri // 19 Mayıs 2022 Perşembe

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenler arasında, lisansüstü mezunlara ödenen artırımlı ek ders konusunda adaletsizlik bulunmaktadır. Bakanlığın, konuyla ilgili eşitsizliği ortadan kaldırması, akademik kariyer yapan müdür, müdür yardımcısı, rehber öğretmen/psikolojik danışmanların ve mesai usulü çalışan personelin mağduriyetlerinin giderilmesi, gerekli mevzuat değişikliğinin yapılması ve bu öğretmenlere de artırımlı ek ders ödenmesi hususunda üyelerimiz adına konuyu yargıya taşıdık.

Lisansüstü Eğitimini Tamamlayan Okul İdarecileri, Mesai Usulü Çalışan Öğretmen Ve Psikolojik Danışmanlara %7 Ek Ders Farkı Verilmesine Dönük Üyelerimiz Adına İdari Dava AçtıkMilli Eğitim Bakanlığı  kadrolarında görev yapan müdür ve müdür yardımcıları ile rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar, mesai usulü çalışan personeller;  yüksek lisans ve doktoralarını bitirerek akademik kariyer yaptıkları halde, artırımlı ek ders ödemesinden yararlanamamaktadır. Diğer branşlarda ek dersler  lisansüstü eğitim mezunları %7, doktora mezunları ise %20 oranında artırımlı ödenmekte iken  söz konusu branş ve personeller için artırımlı ek ders verilmemesi, eşitlik ilkesine de ters düşmektedir.

Sendikamıza rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar ve okul yöneticilerinden lisansüstü mezunlara artırımlı ek ders ödenmesi konusunda adaletsizliğin giderilmesi yönünde talepler gelmektedir. Bakanlığın akademik kariyer yapmayı teşvik ederken, bir yandan da öğretmenler arasında bu şekilde bir ayrıma gitmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. İlgili öğretmen ve idareciler öğrencilerle bilfiil ilgilenmekte ve derse girmiş kabul edilmektedir. Bu nedenle diğer öğretmenlere ek ders ücret farkı verilirken ilgili öğretmenlere verilmemesi haksızlığa sebep olmaktadır.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak lisansüstü eğitimini tamamlayan okul idarecileri, mesai usulü çalışan öğretmen ve psikolojik danışmanlara %7 ek ders farkı verilmesine dönük üyelerimiz adına idari davamızı açtık.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik