Tercih Danışmanlığının Online Yapılmasına İlişkin Eylem Kararı - Eylem Kararları
Eylem Kararları // 29 Haziran 2022 Çarşamba

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğünün E-26670320-160.02.04-52023072 sayılı 16.06.2022 tarihli yazısı ile kurumlara gönderilen Tercih Danışmanlığı Kılavuzunda Madde 3.3.

Tercih Danışmanlığının Online Yapılmasına İlişkin Eylem KararıÖzel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğünün E-26670320-160.02.04-52023072 sayılı 16.06.2022 tarihli yazısı ile kurumlara gönderilen Tercih Danışmanlığı Kılavuzunda Madde 3.3. “Tercih danışmanlığı birimleri, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden hizmet verecek olup kendileri için planlanmış çalışma saatleri süresince EBA’da aktif olarak bulunacaklardır. Okullarda kurulan tercih danışmanlığı birimleri hiçbir surette yüz yüze hizmet vermeyecek olup RAM’larda kurulan tercih danışmanlığı birimleri ise EBA üzerinden hizmet verecek olmaları yanı sıra sadece internete erişimi olmayan ya da önceki yıllarda mezun olan öğrenci/bireyler için önceden planlanması koşulu ile yüz yüze hizmet verebileceklerdir.” hükmüne yer verilmiştir.

Bazı il/ilçe/okul (MEM) müdürlükleri tarafından tercih danışmanlığı hizmetini yürütmek üzere Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlar tercih dönemlerinde yüz yüze tercih hizmetleri için zorunlu olarak kurumlarına çağrılmıştır.

İdare, Bakanlığın emir ve direktiflerine aykırı işlem yapamaz. İdarenin Tercih danışmanlığının yüz yüze yapması ve tercih süresince okulda bulunmamız yönündeki yazısı Bakanlığın yayımladığı kılavuza aykırıdır. İdare mevzuat hükümlerine aykırı bir emir veremez. Üyelerimizin, tercih danışmanlığı döneminde görevlerini Bakanlık emirleri doğrultusunda EBA üzerinden yapmaları gerekmektedir. Sendikamız tarafından Bakanlığın 16.06.2022 tarihli yazısı da dikkate alınarak mağduriyetin önlenmesi açısından üyelerimizin istekleri dışında resen görevlendirme ile yapılan yüz yüze tercih iş ve işlemlerine katılmama eylem kararı alınmıştır.

Üyelerimiz eylem dilekçesine eylem kararını ekleyerek, tercih danışmanlığı hizmetini online yapacaklarına dair evraklarını okul/kurum idaresine sunabilirler.

Not: Tatil dönemi olduğu için görev yaptığı ilde bulunmayan üyelerimizin evraklarını  iadeli taahhütlü veya kargo ile kurum idaresine  ulaştırma hakları vardır.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Eylem Kararları