Öğretmenlik Meslek Kanunu Kimin Kanunu? Basın Açıklaması-1 Eylül 2022 - Video Galerisi
Video Galerisi // 1 Eylül 2022 Perşembe

Geçtiğimiz 14 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu ve akabinde uygulanmaya başlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği öğretmenlerimiz için hayal kırıklığıdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Kimin Kanunu? Basın Açıklaması-1 Eylül 2022Eğitim camiasında 60 yıllık özlem olarak nitelendirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu, beklentileri karşılamaktan çok uzaktır.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun öğretmenlerin özlük haklarının güvencesi olacak, öğretmenlerin mesleki ehliyetlerinin sınırlarını belirleyecek, çalışma koşulları, atama ve yer değiştirme, emeklilik usullerini tayin edecek, meslek etiği, mobbing ve şiddet gibi konularda öğretmeni koruyacak bir yasal dayanak olması yönünde özlemimiz sürmektedir!
 
Öğretmenlik mesleğinin savunulması ve meslek itibarının korunmasında sorumlulukla hareket eden sendikamız, bundan hareketle 01 Eylül 2022 Perşembe günü, saat 14.00’te Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali talebiyle Ankara Ulus Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirmiştir. Sendika yönetim kurulumuzun, il ve ilçe teşkilatlarından temsilcilerimizin, üyelerimizin ve öğretmenlerimizin katılım gösterdiği basın açıklamamız siyasi dil ve eylemden uzak, valilik onayı ile yapılmıştır. 
 
Sendikamız tarafından, öğretmeni yasal ve sosyal statüde yalnız bırakan Öğretmenlik Meslek Kanunu’ na yönelik itirazlarımız kanun henüz taslak halindeyken ifade edilmiştir. 1 Eylül’de de öğretmenlerimiz için öğretmenlerimizle meydandaydık. 
 
Ankara Ulus Meydanı basın açıklamamızda sorduğumuz soruyu, sormaya devam edeceğiz: 
 
Öğretmenlik mesleğinin tanımlanmadığı, sınırlarının çizilmediği, öğretmenlerin itibarını sosyal ve yasal statüde zenginleştirmeyen, öğretmenin özlük haklarından bihaber öğretmenlik meslek yasası, bizlerin ihtiyaçlarına karşılık vermemiştir. Öyle ise öğretmenlik meslek yasası, kimin yasası!
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Video Galerisi