Eğitim Gücü Sendikasından Emekliye Ve Memura Ek İş Yap Diyen Milletvekiline Tepki - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 27 Mart 2024 Çarşamba
Eğitim Gücü Sendikasından Emekliye Ve Memura Ek İş Yap Diyen Milletvekiline Tepki

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI’nın geçim derdindeki emekli ve memurlara verdiği tavsiyelere Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, tepki gösterdi.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI katıldığı bir programda emekli maaşı için “Kendimiz de bir şeyler yapmalıyız. Domates yetiştirerek, su satarak aile bütçemize destek olmalıyız. Hatırlıyorum; 80’lerde öğretmenler, mesai sonrası limon satardı. Çünkü, maaşının yarısını kiraya veriyordu.” şeklinde yaptığı açıklama talihsiz bir açıklamadır.

Mart ayı itibariyle açlık sınırının 20 bin TL’yi, yoksulluk sınırının ise 57bin TL’yi geçtiği bir dönemde ortalama 10-12 bin TL gibi açlık sınırının neredeyse yarısı kadar maaş alan emeklilere; utanmadan ek iş yapmalarını önermek, cehalet kokan bir açıklamadır.

Bir milletvekili; çalışma gücü kalmadığı için emekli olan ve yıllarını çalışma hayatında geçirip primini yatırarak emekliliği hak etmiş emekçilere “çalışın” diyemez. 1980'lerdeki öğretmenlerden örnek vererek “öğretmenler mesaiden sonra ek iş yapsın” diyor. Memur ve öğretmenin işi, devletin kanun ve yönetmeliklerle kendisine tanımladığı görevleri yerine getirmektir. Ancak; Sayın Vekilin ifadeleri de doğruyu yansıtmamaktadır. Çünkü; öğretmenler, 1980'lerden daha zor durumdadır.

Kaşlı'ya hatırlatmak isteriz ki, 1980'li yıllarda enflasyon oranları şu şekilde seyretmekteydi:

  • 1981: %36,8
  • 1982: %27,0
  • 1983: %30,5
  • 1984: %49,5
  • 1985: %40,3

2024 yılı Mart ayı itibarıyla yıllık enflasyon %50,51'e, ENAG tarafından hesaplanan sokak enflasyonu ise %112,51'e yükselmiştir. Bu rakamlar, 1980'li yıllardaki enflasyon oranlarının çok çok üzerindedir.

1980'lerde bir öğretmen, emekli olduğunda emekli ikramiyesi ile bir araba bir ev alabiliyordu. Şimdi tekerini alamıyor. Bir öğretmenin 1986 yılındaki  ortalama maaşı 11572 TL ’idi. Aynı yıl bir Cumhuriyet Altını 16228 TL ’idi. O yıllarda bir öğretmen 8 Cumhuriyet Altını alabilmekteyken, bugün gelinen noktada ortalama 40 bin TL alan öğretmen; 2,5 Cumhuriyet altını alabilmektedir. Öğretmen maaşı Altın alım gücü baz alındığında 1/3’e düşmüştür. Bugün öğretmen 40 bin lira maaş alıp 25 bin lira kira ödüyor. Bu hafta Ankara’da, 2 defa taksiye bindim, birinde polis, birinde öğretmen çalışıyordu. Bir memur neden ikinci bir iş yapmak zorunda?

 İnsan neden emekli olur? Yıllarca çalışır ve hayatının son dönemini rahatça geçirmek için olur. İktidar Partisi milletvekilleri dahi, emekli ve memur maaşlarının düşük olduğunu, düzeltmeye çalıştıklarını ifade ederken, iktidarda olmayan MHP milletvekili bu kadar yancı olmamalı. Emekli ve memur için MHP’nin çözümü: “Domates yetiştir, simit, limon sat “ mı?

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları