Enflasyonun Pençesinde: Memurun Çılığı - Köşe Yazısı
Köşe Yazısı // 5 Nisan 2024 Cuma

Çok Şükür Poşet Fiyatı Artmamış (!)

Enflasyonun Pençesinde: Memurun Çılığı

Günümüzde, ekonomik dalgalanmaların ve enflasyonun yarattığı fiyat artışları, birçok kesimi derinden etkilemektedir. Bu durumdan en çok etkilenen gruplardan biri, ülkenin işleyişinde temel bir rol üstlenen memurlar ve emeklilerdir. Bu kesim, devletin temel taşları olarak adlandırılabilir. Son yıllarda yaşanan ekonomik bunalım ve durdurulamayan enflasyon; memur ve emeklileri, zorlu bir durumun içine itmiştir.

Ekonomide yaşanan bunalım ve bunun sonucu oluşan enflasyon bağlı fiyat artışları sonucu; market alışverişlerinden ev temizliğine, ulaşımdan enerji giderlerine kadar birçok temel ihtiyaçta belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Bu durum, memur ve emeklinin satın alma gücünü azaltırken, memur maaşlarının bu artışa göre düzenlenmemesi geçim derdine düşen memur ve emeklinin belini bükmüştür.

Aşağıda görseli verilen ve 2021 yılında yapılan bir mutfak alışverişinde temel gıdanın toplam maliyeti 42,57 TL iken, aynı alışveriş; 2024 yılında aynı marketten, aynı ayda ve aynı kilolarla satın alındığında alışveriş tutarının 287,07 TL'yi bulduğunu görmekteyiz. Bazı ürünlerde ise fiyatların on kattan fazla arttığını görülürken toplan fiyatın yaklaşık 7 kat arttığı görülmekte. Bu örnek, üç yıl içerisindeki fiyat artışının çarpıcı bir yansımasıdır. Bunlar; sadece bir alışveriş fişi değil, aynı zamanda çaresizliğin bir belgesi.

Artışlar, sadece market ürünleriyle sınırlı değildir. Gıdaya gelen zamlar; tüm dengeleri bozmakta ve hayatın tüm alanına fazlasıyla yansımaktadır. Bu doğrultuda kira, ulaşım maliyetleri, enerji giderleri ve diğer temel ihtiyaçlarda da belirgin bir artış mevcuttur. Özellikle, akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi enerji kaynaklarının fiyatlarındaki artışlar, vatandaşların günlük yaşamlarını idame ettirmesini zorlaştırmaktadır. Akaryakıt; 2021 yılının Mart ayında (benzin) bu serüvenine 13,65 lira ile başlayıp 2024 Mart ayı itibari ile (benzin) 42,79 liraya ulaşmıştır. Su faturasında da farklı bir durum söz konusu değil. Memur ve emeklilerimiz; 2021 yılında 9 metre küplük su kullanımı için 64,90 lira öderken 2024 yılında 9 metre küplük tüketime 216,09 liralık bir ödeme söz konusu olmuştur. Yani 2021 yılın Mart ayında suyun metre küpüne 5,9 lira verirken 2024 yılı Mart ayında 24,01 lira vermek durumunda kalıyoruz.

Memurların maaşlarında yapılacak iyileştirmeler, bu dengesizlikle başa çıkmanın en önemli yollarından biridir. Memurlar, ülkenin işleyişinde kritik bir rol oynamaktadır ve maaşları, yaşam standartlarını sürdürebilmeleri için yeterli olmalıdır. Ancak, yaşanan ekonomik değişimler ve enflasyon karşısında maaşların yetersiz kaldığını açıkça göstermektedir.

Özellikle, memurların ve emeklilerin yaşadığı bu ekonomik zorluklar, sosyal adaletin sağlanması açısından büyük risk oluşturmaktadır. Bir ülkenin refahı, sadece zenginlerin daha zenginleşmesiyle değil, tüm vatandaşların yaşam standartlarının iyileştirilmesiyle mümkündür. Bu nedenle, memur ve emekli maaşlarında yapılacak adaletli bir iyileştirme, sadece memurların değil, genel olarak toplumun refahı için de hayati önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki, memurların ve emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara çözüm bulmak, sadece bir sorumluluk değil, aynı zamanda bir adalet meselesidir.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Köşe Yazısı