Sessizce Tarih Yazan Bir Direniş Destanı - Köşe Yazısı
Köşe Yazısı // 18 Mart 2024 Pazartesi

EMEKÇİLERİN SESİ: SENDİKAL MÜCADELENİN EVRİMİ

Sessizce Tarih Yazan Bir Direniş Destanı

Tarihin tozlu sayfalarında, emekçilerin hak arama mücadelesinin sesleri yankılanmaktadır. Daha adil bir çalışma hayatı için verilen bu çetin savaşta, sendikalar birer umut denizidir. Sanayi Devrimi'nin karanlığında filizlenen emek sömürüsüne, sendikaların yükselen sesi karşı koymuştur. Özel sektörde ve kamu kurumlarında, emekçilerin haklarını savunan ve çalışma koşullarını iyileştirmek için mücadele eden sendikalar, adeta birer kale gibi yükselmiştir.

Zamanla, bu güçlü kalelerin yanında, sessizliğe gömülmeye başlayan sendikalar da türemiştir. Siyasi rüzgarlara kapılan, üyelerinin taleplerini görmezden gelen ve hak arama mücadelesinden uzaklaşan bu pasif yapılar, emekçilerin umutlarını söndürmeye başlamıştır.

Eğitim Gücü Sen: Apolitik Mücadelenin Öncüsü

Tam da bu umutsuzluk ve karanlığa, bir güneş doğdu: Eğitim Gücü Sen. Apolitik ve bağımsız bir sendikacılık anlayışıyla yola çıkan bu kolektif duruş, emekçilerin yüreğinde yeniden bir umut ışığı yakmıştır.

Güçlü ve kararlı bir sesle, siyasi partilerden ve ideolojilerden uzak bir mücadeleye girişen Eğitim Gücü Sen, kısa sürede binlerce emekçinin kalbini fethetmiştir. Toplu sözleşme ikramiyesinin iptal edildiği dönemde bile üye sayısını artırarak, politize olmamanın ve üyelerin haklarına odaklanmanın önemini kanıtlamıştır.

Eğitim Gücü Sen'i özel Kılan Unsurlar:

  • Apolitik Yapı: Siyasi partilere ve ideolojilere bağımlı olmayan, ilke ve değerlerine bağlı bir sendikacılık anlayışı.
  • Demokratik İşleyiş: Üyelerin sendika yönetimine aktif katılımı ve söz sahibi olduğu bir yapı.
  • Şeffaflık: Sendika faaliyetlerinin ve mali durumunun üyelere açık olması.
  • Hesap Verebilirlik: Sendika yönetiminin üyelere karşı sorumlu olduğu bir sistem.
  • Gerçekçi Mücadele: Hak arama mücadelesinde kararlı ve tutarlı bir tavır.

Eğitim Gücü Sen'in Başarısı Ne Anlama Geliyor?

Eğitim Gücü Sen'in yükselişi, eğitimcilerin hak arama mücadelesinde yeni bir sayfa açmaktadır. Bu apolitik ve güçlü sendikacılık anlayışı, eğitimcilere umut vermekte ve sendikal mücadelede yeni bir ilham kaynağı olmaktadır.

Eğitim Gücü Sen, sessizce tarih yazmaya devam etmektedir. 10 yıllar sonra bile sosyolojik birçok çalışmaya tez konusu olacağı şimdiden bellidir. Bu kolektif direniş destanı, emekçilere ilham vermeye ve daha adil bir dünya için verilen mücadeleyi güçlendirmeye devam edecektir.

          Bilecik İl Başkanı

          Yücel UĞURLU

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Köşe Yazısı