Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme İşlemleri Ve Öneriler - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 8 Şubat 2022 Salı

Genel Zihinsel Yetenek alanında öğrenci aday gösterme işlemleri sınıf öğretmenleri tarafından gerçekleştirildi ve her sınıf seviyesi için okullara öğrenci sayısının %20 si kadar aday belirleme kontenjanı verildi.

 1. Genel Zihinsel Yetenek alanında öğrenci aday gösterme işlemleri sınıf öğretmenleri tarafından gerçekleştirildi ve her sınıf seviyesi için okullara öğrenci sayısının %20 si kadar aday belirleme kontenjanı verildi.
  Değerlendirme :
  * Üstün yetenekli öğrenciler ile ilgili eğitim almayan sınıf öğretmenleri ve okul komisyonları bu konuda yaptıkları aday gösterme sürecinin nekadar nesnel olduğu tartışılabilir. Gerçek üstün yetenekli öğrencilerin tanılanmaması durumu oluşabilir.
  * %20 kontenjan verilmesi okullarda huzursuzluğa yol açtı. Veliler ile okul yönetimi ve öğretmenler karşı karşıya getirildi.
 2. Genel Zihinsel Yetenek alanında ön değerlendirme uygulamaları ile ilgili RAM lardan kısıtlı sayıda öğretmen BNV test eğitimine alındı.
  Değerlendirme :
  * Tüm personelin eğitim alması hem daha adil hemde %20 kontenjanının ortadan kaldırılmasını sağlayacak ve hem okullardaki hemde RAM lardaki mağduriyet ortadan kalkacaktır.
 3. Müzik ve Resim Yetenek alanında da aynı şekilde her sınıf seviyesi için okullara öğrenci sayısının  %20 si kadar aday belirleme kontenjanı verildi.  Aynı zamanda klavuza göre bu 2 alanda ön değerlendirme okullarda yapılacak.
  Değerlendirme :
  * Resim ve Müzik alanında üstün yetenekli öğrenciler ile ilgili eğitim almayan sınıf öğretmenleri ve okul komisyonları bu konuda yaptıkları aday gösterme sürecinin nekadar nesnel olduğu tartışılabilir. Gerçek üstün yetenekli öğrencilerin tanılanmaması durumu oluşabilir.
  * %20 kontenjan verilmesi okullarda huzursuzluğa yol açtı. Veliler ile okul yönetimi ve öğretmenler karşı karşıya getirildi.
  *Resim ve Müzik alanında ön değerlendirmenin okullarda yapılması bu konuda eğitim almayan öğretmenlerce yapılması anlamına gelir. Bu durum öğrenci mağduriyeti ve veli ile öğretmenin karşı karşıya kalması anlamına gelir.
  Ayrıca bu değerlendirme için okul öğretmenlerine ek ödeme verilip verilmeyeceği belli değildir.
 4. Genel Zihinsel Alanda ön değerlendirme uygulamaları RAM lardan eğitim alan öğretmenlerce gerçekleştirilecektir. Bu uygulamalar haftasonları yapılacak olup uygulama için bir merkez okul belirlenecektir.
  Değerlendirme:
  * Uygulama yapılacak Okul müdürüne ‘Sınav Merkez Müdürü’ olarak ödeme yapılacağı halde okulu sabah açacak , temizleyecek ve ısıtacak hizmetlilere ödeme yapılması ile ilgili muallaklık söz konusudur. Hizmetliler bu işi gönüllü yapmayacak olmamaları sınav merkezi bulmayı güçleştirmekte okullar sınav merkezi olmak istememektedirler.
 5. Genel Zihinsel alanda yapılan ön değerlendirme sonucunda bireysel değerlendirme aşaması başlamaktadır. Genel Zihinsel alan da bireysel değerlendirmeler bakanlıkça belirlenen test uygulayıcıları tarafından RAM yada BİLSEM lerde yapılmaktadır. Ancak bireysel değerlendirmeler haftaiçi mesai saatlerinde görev karşılığı olarak yapıldığı öne süreülerek bu işlemi yapan testörlere ek bir ücret ödenmemektedir. Ancak Resim ve Müzük alanında yapılan değerlendirmeler de aynı koşullarda (haftaiçi mesai saatleri içersinde ) yapılmasına rağmen resim müzik bireysel değerlendirmesi yapan BİLSEM resim ve müzik öğretmenleri sınav komisyonu olarak tanımlanıp ek ders verilmektedir. Bu durum test uygulayıcısı olan Rehber Öğretmen ve Özel Eğitim öğretmenleri için mağduriyet yaratmaktadır.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları