Deprem Bölgesinde Görev Yapan Tüm Eğitim Çalışanlarına Diğer Bakanlıkların Tanıdığı Gibi Koşulsuz Yer Değişikliği Hakkı Tanınmasını Meb'den Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 27 Şubat 2023 Pazartesi

Bakanlığımızın 24.02.2023 tarihinde dört büyük sendika genel başkanının katılımı ile düzenlemiş olduğu toplantı neticesinde duyurulan ‘Olağanüstü Hal İlan Edilen İllerde Görev Yapan Personelin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’ yayınlanmıştır.

Deprem Bölgesinde Görev Yapan Tüm Eğitim Çalışanlarına Diğer Bakanlıkların Tanıdığı Gibi Koşulsuz Yer Değişikliği Hakkı Tanınmasını MEB'den Talep Ettik
Duyuruda yer alan “Başvurular; personelin kendisi, eşi, çocuğu ile anne veya babasının deprem etkisiyle bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmaması nedenine ve deprem etkisiyle eşini veya çocuğunu kaybetme nedenine bağlı olarak iki farklı mazeret için alınacaktır.” ifadesi ne yazık ki deprem mağduru eğitim çalışanlarının koşulsuz tayin hakkını sağlamamakta ve birçok kişiyi mağdur etmektedir. 

Sendikamıza yapılan başvurular ve talepler neticesinde bölgede çalışan birçok personelin evi ve çalışma alanın yıkıldığı veya hasar gördüğü bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Öğretmenlerin ailesinde 1. derece olmasa da fazlasıyla kayıplar yaşanmıştır. Bölgede maddi ve manevi olarak yıpranmış çok sayıda personel bulunmaktadır. Yaşanılan travmanın büyüklüğü de düşünüldüğü zaman felaketin bıraktığı psikolojik yıkım bile başlı başına tayin hakkı sebebi olmalıdır. Kaldı ki sahadan gelen talepler doğrultusunda evleri yıkılan, yaralanan, kayıpları olan binlerce eğitim çalışanı bulunmaktadır ve bu koşullarda bölgede sağlıklı hizmet veremeyecekleri aşikardır. 

Eğitim Gücü Sendikası olarak 15.02.2023 tarih ve 2023/102 sayılı ‘Deprem Bölgesinde Görev Yapan Öğretmenlere Yer Değişikliği’ ile ilgili talebimize istinaden yaşanılan acı tablonun netlik kazanmış olması da bizlere gösteriyor ki o bölgede çalışan tüm personele koşulsuz, şartsız tayin hakkı verilmeli, daha önceki doğal afetlerde yapıldığı gibi yine personelimizin mağduriyeti giderilmelidir. 

Talebimizin tekrar değerlendirilerek deprem bölgesinde görev yapan tüm eğitim çalışanlarına diğer bakanlıkların tanıdığı gibi koşulsuz yer değişikliği hakkı tanınması ve yayınlanan duyurunun tekrar düzenlenmesi hususunda MEB Personel Genel Müdürlüğünden resmi talepte bulunduk.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular