Deprem Bölgesindeki Personelin Görevli İzinli Sayılmasını Ve Koşulsuz Tayin Hakkı Verilmesini Meb'den Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 8 Mart 2023 Çarşamba

6 Şubat günü yaşanan, ülkemiz genelinde derin üzüntülere sebep olan ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan, 10 ilimizde ağır kayıplara sebep olan deprem nedeniyle çok fazla insanımız etkilenmiş yakınlarını, evini barkını kaybeden insanlarımız maalesef deprem travmasını atlatabilmek için illerini de terk etmek durumunda kalmıştır.

Deprem Bölgesindeki Personelin Görevli İzinli Sayılmasını ve Koşulsuz Tayin Hakkı Verilmesini MEB'den Talep Ettik
Depremde çok fazla can kaybı yaşanmış ve çok fazla insanımız yaralı olarak göçük altından çıkarılmış hâlâ hastanelerde tedavi süreci devam etmektedir. Deprem sürecini yara almadan atlatan vatandaşlarımızda ise yaşadıkları travmaya bağlı ağır sağlık sorunları ortaya çıkmış, bu durum depremi yaşayan insanlarımızın yaşadıkları travmayı ve korkuyu atlatmak için deprem bölgesini terk ederek başka illere sığınmalarına sebep olmuştur.

Her ne kadar bakanlığımız okulların eğitim-öğretime başlama tarihlerine dair bir takvim yayınlasa da artçı depremlerin devam ettiği afet bölgesinde insanlarımız bırakın evlerine girmeyi çadırların içinde dahi durmakta zorlanmaktadır. Depremde evi hasarsız, az veya orta hasarlı olarak tespit edilen birçok öğretmen ve eğitim çalışanının evi hâlâ oturulabilir durumda olmadığı gibi afette tüm ailesini, birinci-ikinci derece yakınını kaybedip bu kayıpların acısını üzerinden atamamıştır. Durum böyleyken deprem bölgesinde çalışan personelin bu şartlar altında göreve çağırılıp sağlıklı bir şekilde eğitim-öğretimi yürütebilmesi mümkün gözükmemektedir. Kaldı ki ağır travmaların oluştuğu bölgede eğitim-öğretim sürecinin hafif hasarlı veya hasarsız olarak tespiti yapılan okul binaları içinde gerçekleştiği sırada meydana gelecek artçı bir deprem, daha ağır travmalara sebep olacak, deprem travmasını üzerinden atamayan öğrenci ve öğretmenlerin yaşadığı panik telafisi mümkün olmayacak ağır sonuçların çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, özellikle deprem sürecini ağır bir şekilde yaşayan Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır ve Osmaniye ili fay hattı üzerinde bulunan ve gerek okullarında gerekse resmi kurumlarında ağır hasarlar oluşan Bahçe ve Düziçi ilçelerinde eğitim-öğretime başlama sürelerinin yeniden gözden geçirilerek bu illerde görev yapmakta olan öğretmen ve personelin eğitim-öğretim yılı bitimine kadar görevli izinli sayılmaları, eğitim-öğretim yılı sonunda mazeret tayini hakkı tanınması; bu bölgelerde eğitim-öğretimin deprem travmasına direk maruz kalmayan 71 ilden görevlendirilecek öğretmenlerle yürütülmesi MEB Personel Genel Müdürlüğünden talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik