Depremzede Öğretmene Deprem Psikolojisinden Çıkın Emri - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 21 Eylül 2023 Perşembe
Depremzede Öğretmene Deprem Psikolojisinden Çıkın Emri

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, Malatya’da öğretmenlere gönderilen mesaja ateş püskürdü.

Malatya’da okulları gezip okul müdürlerinden birifing alan Malatya Valisi, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile öğretmenlere talimat gönderdi. Öğretmenlere gönderilen mesajda; öğretmenlerin kılık kıyafetlerine özen göstermeleri, adeta enkazdan çıkmış gibi giyinmemelerini, deprem psikolojisini üzerlerinden atarak 6 Şubat öncesinin şevkiyle çalışmaları istendi:

"Kıymetli arkadaşlar, bugün sayın valimiz yeşilyurt ilçemizi ziyaret etti kurum müdürlerimizden brifing aldı. Sayın valimizin talimatıdır: tüm okul ve kurumlarımızda kılık kıyafet anlamında gerekli özen gösterilecek hiçbir personelimizin adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmemesi için gerekli olan uyarılar yapılacak ayrıca öğrencilerimize gerekli psikolojik desteği sağlayabilmemiz için biz öğretmenlerin bir an önce deprem psikolojisinden kurtularak 6 şubat tarihinden önce görevimizi yaparken göstermiş olduğumuz şevfkle gayretle çalışmamız önem arz etmektedir. Okullarımızda yapacağımız sanatsal sportif kültürel her türlü etkinliğin olabildiğince artırılması ve öğrencilerimizin bu etkinliklere aktif bir şekilde katılımı için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. (İlçenin mesajıdır.)"

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı sosyal medya hesabından öğretmenlere gönderilen bu mesaja tepki gösterdi. Özat, Vali ve Milli Eğitim Müdürünün Malatya’ya yeni atandığını, depremi yaşamadığı için bu fütursuz talimatı çekinmeden verebildiğini söyledi.

Depremi 1 dakika 40 Saniye yaşamış öğretmenlere bunun yapılmasının insani olmadığını, vicdana sığmayacağını ifade eden Özat,  asrın felaketini yaşamış depremzede öğretmenleri Bakanlığın hala anlayamadığını, sahip çıkmadığını vurguladı. Şartlı tayinlerle, sınırlı tayinlerle öğretmeni mağdur ettikleri, yetmemiş gibi bir de mesajlarla tehdit etiklerini söyledi. Depremzede öğretmenlerin böylesine acımasız, anlayışsız talimatlarla değil, motive edici mesajlarla teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

İlk günden beri depremzede öğretmenlerin yanında olan tek sendikanın Eğitim Gücü Sendikası olduğunu söyleyen Özat, sahayı takip ettiklerini, onların sesi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Özat’ın mesajı şöyle;
"Kadın hamamda göbek taşında terliyormuş, bir haber gelmiş. "Kocan yolda tipiye yakalandı, donarak öldü." Kadının cevabı şu olmuş; " Bu sıcakta adam mı donar?" 
Malatya yeni göre başladı İl Milli Eğitim Müdürü aynı şekilde. Depremzede değiller! Öğretmene emre bakın: "Deprem psikolojisinden çıkın!" Emredersiniz paşalar! Depremzede öğretmen deprem psikolojisinden nasıl kurtulacak? Hadi kurtulamadı, emrinizi yerine getirmedi diye soruşturma mı açacaksınız? Ayıptır! Emrinize? Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürünün okul mesajı. Ülke geneli bu tür mesajlar atan müdürlükler bize ulaşıyor birazcık vicdan, insaf! 1 dk 40 sn deprem yaşayan öğretmene şu mesaj atılmaz. Bu insani değil! Bu insanlığı unutmak. Bu idarecilik değil! Bu halden anlamak değil! Bir psikolojik danışman olarak soruyorum; Deprem psikolojisinden kurtulma emri hangi bilime sığıyor? Bİr idarecisiniz, öğretmene hele de depremzede öğretmene güzel bir mesaj atmak çok mu zor? Şu mesajla mı depremzede öğretmeni çalıştıracaksınız? Yeter artık! Öğretmene tehdir üstüne tehdit mesajları...

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları