Eğitim Gücü Dergisi 5.sayısı Yayımlandı - Duyurular
Duyurular // 29 Ağustos 2022 Pazartesi

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası'nın dijital süreli yayını Eğitim Gücü Dergisi'nin 5. sayısı yayımlanmıştır. Editörlüğünü sendikamız Genel Sekreteri Sinem AKŞEMSETTİNOĞLU'nun yaptığı Eğitim Gücü Dergisi, bu ay da gündemin nabzını tutan yazılarıyla dopdolu.

D

Başkanın Kaleminden köşemizde Genel Başkanımız Oğuz ÖZAT, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına dair eleştirilerini dile getirirken sendikamızın Öğretmenlik Meslek Kanunu ve kariyer basamakları sınavlarının iptaline dönük çalışmalarını da özetliyor. Eğitim Gücü Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu imzalı Kariyer Basamakları Boykot Kararı metninde ise öğretmenliğin lisansla kazanılan ve deneyimle geliştirilen bir ihtisas mesleği olduğu bir kez daha vurgulanıyor.

Genel  Sekreterimiz Sinem AKŞEMSETTİNOĞLU, Öğretmen Kariyer Basamakları Memnuniyet anketimizin sonuçlarını değerlendirdiği yazısında, sendikamızın üyesi olup olmaması fark etmeksizin ankete katılan 12.100 öğretmenden gelen yanıtlarda Milli Eğitim Bakanlığı ve kariyer basamakları sistemi uygulamalarına dair memnuniyetsizliğin ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

KPSS skandalı üzerine kaleme aldığı yazısında, Çarşamba İlçe Temsilcimiz ve Yayın Kurulu Üyemiz Yasemin ŞENGÖR, ÖSYM'nin saygınlığına gölge düşürecek olayları önlemede etik ilkelere ve evrensel değerlere işaret ediyor. 

Osmaniye İl Temsilcimiz Ahmet KIRAÇ'ın 30 Ağustos üzerine yazdığı yazısı, günün anlam ve önemini tarihi perspektifte ele alıyor. Eğitim Gücü Sen Ankara üyemiz Rüya GÜNDÜZHEV, eğitim sistemimizin günümüz koşullarında öğretmenlerimizi zorlayan yanlarına değinirken, sınav esaslı kariyer sisteminin öğretmenlerin idealist yönünü zedelediğine ve mutlu  öğrencilerin 'mutlu öğretmen'lerin ellerinde yetişeceğine dikkat çekiyor.

Toroslar İlçe Temsilcimiz Barış EROĞLU, ‘Göç ve Eğitim’ başlıklı yazısında göçmenlerin eğitimini tarihi çizgide ele alırken göçmen eğitiminde tüm paydaşların yararına milli bir politika geliştirilmesi gerekliliğine dikkat çekiyor.

Eğitim Gücü Sen Denizli üyemiz Fatma Seda KIVANÇ ise kariyer sistemine dair değinilerinde,  sınava dayalı  uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin okullardaki olası yansımalarını ve veli/öğretmen/öğrenci ilişkisini etkileyecek boyutlarını da ele alıyor.

Günümüzün popüler konularından ‘Psikolojik Sağlamlık’ kavramına eğitimin içinden bakan Eğitim Gücü Sen Antalya İl Temsilcimiz Avni YAVUZ, eğitimde psikolojik olarak sağlam bireyler yetiştirilmesinin önemine dikkat  çekiyor. Akademik Kurul Üyemiz Ümit ONAT, adalet kavramı çizgisinde bireyin hak arama mücadelesi ve düşüncelerini ifade etme özgürlüğünde demokratik tutumun bir gereksinim olduğunu vurguluyor.

Kurulduğu günden bu yana bilimi rehber edinen, hukukun üstünlüğünden güç alan sendikamız; çalışmalarını ilke ve değerlerinden sapmadan sürdürüyor. Eğitim Gücü Dergisi’nin yeni sayısında da gündemin nabzını eğitimin içinden tutan yazılarımızla karşınızda olacağız.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular