Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat Okul Öncesi Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikleri Değerlendirdi - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 14 Ekim 2023 Cumartesi
Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat Okul Öncesi Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikleri Değerlendirdi

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri değerlendirdi.

ÖZAT, yapılan değişiklikleri olumlu karşıladıklarını belirterek Millî Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN'e teşekkür etti. Ancak bazı maddeler için yönergelere ve kılavuza gerek olduğunu; sendika avukatları, yönetici ve üyeleri ile ayrıntılı incelediklerini; çekincemede kaldıkları konuları ve ek talepleri bakanlığa ileteceklerini söyledi.

Ayrıca; Bakanın “Okul Öncesi Öğretmenlerine’ müjde niteliğinde bir değişiklik olacağını ifade etmesine değinen ÖZAT, yapılan değişikliklerin bu branş öğretmenleri için bir müjde olmadığını, yardımcı personel, öğle arası, teneffüs taleplerinin yerine getirilmediğini ifade etti.

ÖZAT'ın açıklaması şöyle;

Dün Resmi Gazetede yayımlanan “Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”ni ayrıntılı inceliyoruz, birçok maddeyi olumlu olarak karşılıyoruz

Sayın Bakanımız Yusuf Tekin'e  bu konuda teşekkür ederiz

Ancak, bazı maddeler için yönergeler ve kılavuz çıkarılmalıdır.

Özellikle; öğrenci sınıf değişikliklerinin, rehber öğretmen/psikolojik danışman raporuna bağladıkları madde.

Bununla ilgili yönerge ve dayanaklar çıkmadığı takdirde; okul müdürü baskısı, veli baskısı ve çatışmaları yoğunlaşacaktır.

Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanların, sınıf değişikliği yapılması veya yapmamasına yönelik dayanakların yönerge veya kılavuzla açıkça belirlenmesi gerekir.

Yeni kayıt öğrencilerin sınıflarının ve öğretmenin Bakanlıkça belirlenmesi de olumlu bir gelişmedir, doğru bir maddedir; bu şekilde seçme sınıf, seçme öğretmen kargaşasının önüne geçilecektir.

Yine okul öncesi sınıfları ve anaokullarının akranlarına uygun okullarda açılması da bu kurumların amacına uygun olacaktır.

Derslerin sınav tarihleri ve sayıları ve bunların uygulama şekli ve bunlarla ilgili diğer yeni çalışmaların ise uygulamada sıkıntı olacağı görülmektedir. Öğretmenlerimizin bu konuda tedirginlikleri tarafımıza iletilmiştir

Değişiklikleri; hukukçularımız, yöneticilerimiz, komisyonlarımızla; üyelerimizden gelen uyarı ve talepleri de dikkate alarak ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz. Çekincelerimiz ve ek taleplerimizi Bakanlığa sunacağız.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, hâli hazırda okul öncesi öğretmenleri ile ilgili bir müjde göremedik. Özel Eğitim ve Okul Öncesi Öğretmenlerinin çalışma şekli Uluslararası İş Hukukuna aykırıdır; dinlenmeleri ve insani ihtiyaçları için yardımcı personel alınması, öğle arası, teneffüs talepleri önemlidir.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları