Evde Eğitim Veren Öğretmenlerimiz Taleplerini Meb'e İlettik - Duyurular
Duyurular // 3 Şubat 2023 Cuma

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapmakta olan öğretmenler, milli eğitim müdürlükleri tarafından zaman zaman evde eğitim hizmetleri kapsamında görevlendirilmektedir.

Evde Eğitim Veren Öğretmenlerimiz Taleplerini MEB'e İlettik
Öğretmenlerin evde eğitim hizmetleri kapsamında görevlendirilmesi durumunda ek ders hesaplamaları, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık Karşılığı Ders Görevi" başlıklı 5. Maddesinde yer alan hüküm gereği %25 artırımlı olarak hesaplanmakta ve ödemeler buna göre yakınmaktadır. Ancak günümüz şartlarında bir öğretmenin evde eğitim öğretim hizmeti vermesi maliyet olarak ciddi manada yüksek olmasından ötürü; öğretmenlerin bu eğitim-öğretim çalışmasına katılmayı tercih etmemesine ve çeşitli nedenlerle okula gidemeyen ve eğitim hakkına ulaşamayan engelli bireylerin eğitim öğretiminin aksamasına sebep olmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde 12 yıl zorunlu eğitim sistemi uygulanmaktadır. Böyle bir sistemde engelli bireylerin de her ne şekilde olursa olsun eğitim öğretimini tamamlaması kanuni hakkıdır. Engelli bireylerin eğitim öğretimin aksatılmaması amacıyla; evde eğitim öğretim hizmetlerinde ödenek ek dersin DYK’larda olduğu gibi hesaplanarak ödenmesi ve yine DYK’larda olduğu gibi bu hizmeti veren öğretmenlere aylık hizmet puanı verilmesi, belediyelerin belirlediği il içi rayiç bedel üzerinden ulaşım giderlerinin ödenmesi öğretmelerin bu eğitim öğretim hizmetine talebini artıracak, engelli bireylerin de bu konudaki mağduriyetini gidecektir. İlgili konuda gerekli düzenlemenin yapılması hususunda MEB'den resmi talepte bulunduk. 
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular