İnsani Bir Krize Dönüşen Bu Savaş İçin Artık Harekete Geçilmeli - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 17 Ekim 2023 Salı
İnsani Bir Krize Dönüşen Bu Savaş İçin Artık Harekete Geçilmeli

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, hala devam eden İsrail-Filistin Savaşının siyasi bir sorundan öte insanlık krizine dönüştüğüne dikkat çekti.

ÖZAT yaptığı açıklamada;

“Savaş, insanlık suçlarının en büyüğü, en korkuncudur. Kadınların, yaşlıların, kundaktaki çocuğun suçsuz yere katledildiği ve tek suçları o anda orada bulunmak olan bu masum insanların yaşama haklarının acımasızca ellerinden alındığı,  affı olmayan en büyük suç... İnsanlığın, her anlamda gelişmenin zirvesine çıktığını iddia ettiği bir dönemde yaşanan insanlık dışı dram ve katliamlar sebebi ne olursa olsun kabul edilemez. Kimin yaptığı, ne için yaptığının da önemi yoktur, çünkü sonuç hep aynıdır: kaybolan hayatlar, yıkılan umutlar, hayatlarının baharında inananlar, ortada kalan oyuncaklar, boş beşikler, gözyaşları, utançlar...

İsrail-Filistin Savaşı, yaklaşık on gündür devam etmekte ve çok sayıda sivil hayatını kaybetmektedir. Bu çatışmalar çevre ülkelere de değişik sebeplerle sıçramakta ve o ülkelerdeki insanları da etkilemektedir.  Gün geçtikte, yaşanan insanlık dramı ve katliamlar vicdanları derinden etkiler hale gelmektedir.

İsrail-Filistin Savaşı, yıllarca süren bir tarihe sahiptir. Kronik bir hâl alan ve her geçen gün daha büyük acılara sebep olan bu çatışmalar milyonlarca insanı vatanından ayrılmak zorunda bırakmış, binlerce sivil ve çocuk hayatını kaybetmiş ve yüzlerce yerleşim yeri tahrip edilmiştir.

Bu çatışmalar artık siyasi bir sorundan öte insani bir krize ve kabul edilemez bir insanlık suçuna yol açmaya başlamıştır. Savaşın ortasında kalmış masum insanlar sağlık hizmetlerine erişememekte, temel gıdaya, suya ulaşmakta zorluklar yaşamaktayken var olan hastanelerin içinde yaralılar ve çocuklar varken bombalanması insanlığın bittiğini ve katliam konusunda sınır tanımazlığı göstermektedir.

İnsanlığın utançla anacağı bu savaşın sona erdirilmesi için taraflara çağrıda bulunuyoruz. Her iki taraf da şiddet ve çatışma yerine diyalog ve müzakere yoluyla sorunları çözmelidir. Barış, sadece Filistin ve İsrail için değil, tüm dünya için hayati önem taşımaktadır

Eğitim Gücü Sendikası olarak, bu çatışmanın tüm mağdurlarına derin taziyelerimizi sunuyor, yüreğinde iyilik taşıyan tüm insanların ıstırap içinde takip ettiği ve durması için dua ettiği insanlık suçunun bir an önce son bulacak olmasını temenni ediyor, sebep olanları kınıyoruz. Barışın sağlanması ve katliamın son bulması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.”  Dedi

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları