Kadro Verilen Sözleşmeli Memurların Aile Birliği Sağlanmalıdır - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 6 Temmuz 2023 Perşembe
KADRO VERİLEN SÖZLEŞMELİ MEMURLARIN AİLE BİRLİĞİ SAĞLANMALIDIR

26 Ocak 2023 tarih 7333 Sayılı Kanunla kadroya geçen sözleşmeli memurlara, mazeret tayininde süre şartı konulması beklentileri karşılamamıştır.

Sözleşmeli memurlar için kadro demek, aile birliğini sağlayabilmek demekti. Kadro, ailelerine kavuşabilecekleri için müjde idi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Ocak’ta sözleşmeli memura kadro müjdesi verilmiştir. Kadroya geçen memurların özlük haklarının iyileşeceğini, mazeret tayin haklarının da olacağını ifade etmişti.

Ancak kadro verilen memurlara tayin hakkında süre şartı getirilmiştir. Yani kadro verilmiş, hakları kısıtlayarak verilmiştir. Kadrolu öğretmenlerde eş durumu 1 yıl, yer değişikliği 3 yılın sonunda olurken, sözleşmeli öğretmenlerde eş durumu 3.yılın, yer değişikliği ise 4. yılın sonunda yapılabilmektedir. Kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenlerimizde bu süre şartı devam ettirilmiştir.

Bu durum kadrolu öğretmenler arasında eş durumu mazeret tayini isteyen ve isteyemeyen olarak ayrımcılığa sebep olmuş, kadro verilen sözleşmeli memura haksızlık yapılmıştır. Mazeret tayinin de sözleşmeli öğretmen süre şartı konulduysa kadroya geçmenin ne önemi kaldı?

Anayasa'nın 41. maddesinin 1. ve 2. fıkrası “Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet ailenin huzur ve refahı ile ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” ifadesi yer almaktadır. Aile birliği memurların Anayasal hakkıdır.

Bu memurlarımız 657 Devlet Memurları Kanununa tabi tutulduysa hakları da verilmelidir.

Bizzat Cumhurbaşkanımızın ifadesi olmasına rağmen henüz memurlar için bir adım atılmamıştır. Kadroya geçen memurlar yine ailelerinden uzakta görev yapmaktadır.

Eş durumu tayin isteyecek olan memurların sayısı ve hizmet puanı düşünüldüğünde sistemde bir aksaklığa yol açmayacaktır.

2011 yılında yine Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bu uygulama yapılmış ve bir sorun yaşanmamıştır.

Aile önemlidir. Toplumun temelidir. Çözülebilir bu sorun için bekleyiş son bulmalı bu arkadaşlarımız ailelerine kavuşmalıdır.

Aylardır aile birliklerini sağlamak için haklarını alma mücadelesi veren memurların Eğitim Gücü Sendikası olarak yanlarındayız.

8 Temmuz’da Ulus’ta, aile birliğini sağlamaya çalışan sözleşmeli memurların hakları için birlikte haykıracağız.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları