Kadrolu Öğretmenler Mazeret Tayininde Mağdur - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 23 Ocak 2023 Pazartesi

Mazerete bağlı yer değiştirme sonuçları açıklandı. İl ve ilçe emri verilmemesiyle mağduriyet yaşatılan öğretmenlerimize acilen çözüm bulunmalıdır. Devlet sorumluluklarını yerine getirmelidir. Öğretmen mutsuz ve çaresizken nasıl eğitim verecek?

Kadrolu Öğretmenler Mazeret Tayininde Mağdur
2023 yılı Ocak ayı kadrolu öğretmenlerin mazerete bağlı yer değişikliği sonuçları açıklandı. Aile birliği, sağlık özrü, can güvenliği sebepleriyle mazeret tayinine başvuran öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliği işlemleri sınırlı kontenjanlar dahilinde ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığı için çok sayıda öğretmenimiz hizmet puanı yetersizliği ya da alanında boş kontenjan bulunmadığından mazerete bağlı yer değişikliği yapamayarak mağdur olmuştur.
 
Öğretmenler iller arasında veya il içinde durumlarına uygun norm açığı bulunan kuruma atansalar dahi, aile olarak birbirinden uzak kalan eşler ile sağlık özrüne uygun hastaneye olan uzaklık veya eşinin bulunduğu yerleşim yeri gözetilmeden atamasının yapılması sorunu çözmemiştir. Bu durumda arasında yüzlerce kilometre mesafeler bulunan iller ve ilçeler olduğu düşünülürse, mazerete bağlı yer değişikliği amacına ulaşmamıştır.
 
İl içinde aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerimizden bir kısmı kontenjan ya da puan yetersizliği nedeniyle atanamadığı için, il içinde ilçe emri verilmemesi nedeniyle çok sayıda öğretmenimizin mağduriyeti giderilemeyecektir. Aynı ilin iki farklı ilçesinde görev yapmakta olan eşlerden bazılarının arasında iki ilden daha fazla mesafe bulunmakta olup, il içinde yer değişikliği yapamayan öğretmenlerimizin aile birliği mazeretlerinin karşılanması suretiyle mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.
 
20 Ocak 2023 tarihinde tayini çıkan öğretmenlerin ilişik kesme süresi başladığı için il ve ilçe emri kararının ivedilikle verilmesi gerekmektedir. Mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinin amacına ulaşması ve önceki öğretmen atamalarıyla uyumluluk sağlaması için il-ilçe emri hakkı tanınması büyük bir gerekliliktir.
 
Aynı ilde yüzlerce kilometre mesafede yıllarca kavuşamayanlar kontenjan yetersizliğinden iller arasında tercih yapamayanlar her gün sendikamıza ulaşıyor. Talebiniz talebimizdir. Mazerete bağlı yer değiştirmelerde il ve ilçe emri gelmelidir. Unutulmamalıdır ki, sağlık ve aile bütünlüğünün korunması Anayasal haktır.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları