Kayseri’de Öğretmenimize Yönelik Şiddete Sessiz Kalmadık - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 5 Mayıs 2022 Perşembe

Öğretmenlerimizin sendika ayrımı gözetmeksizin yanlarındayız. Öğretmenlerimizin darp haberlerini, ölüm haberlerini daha fazla duymak istemiyoruz.

Kayseri’de Öğretmenimize Yönelik Şiddete Sessiz KalmadıkKayseri ilimizde 23 Nisan 2022 günü 23 Nisan töreni esnasında öğrencisinin abisi tarafından darp edilen öğretmenimiz nezdinde eğitimcilere dönük artan şiddet olaylarının karşısında eğitimcilerimizin yanında olduğumuzu ve şiddetin hiçbir türlüsünü ve bahanesini kabul etmediğimizi ifade etmek adına tüm kamu eğitim çalışanları sendikaları ortak bir basın açıklaması yapılmak üzere davet edilmiş, Eğitim Gücü Sen Kayseri İl Temsilciliği, Eğitim İş Kayseri Şubesi ve Hür Eğitim Sen Kayseri İl Temsilciliği tarafından ortak basın açıklaması  düzenlenmiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

23 Nisan 2022 günü 23 Nisan töreni esnasında öğrencisinin abisi tarafından darp edilen öğretmenimiz nezdinde bu olayı kınamanın yanı sıra, tüm eğitim sendikaları olarak eğitimcilere dönük artan şiddet olaylarının karşısında eğitimcilerimizin yanında olduğumuzu ve şiddetin hiçbir türlüsünü ve bahanesini kabul etmediğimizi söylemek için toplandık. Okulu arayarak öğretmenimizin durumunu soran İl Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın  Ayhan Teltik’e ilgisinden ve vermiş olduğu tepkiden ötürü teşekkür ediyoruz. Bunun dışında hiç kimsenin öğretmenimizi aramaması, geçmiş olsun dememesi bizleri üzmüştür.

Öğretmenlerimizin sendika ayrımı gözetmeksizin yanlarındayız. Öğretmenlerimizin darp haberlerini, ölüm haberlerini daha fazla duymak istemiyoruz. Öğretmenlik mesleğinin gerek eğitim politikaları gerekse ekonomik politikalarla, politikacıların ve bürokratların söylemleri ile itibar kaybetmesinin  bu şiddeti artırdığını görüyoruz. Öğretmenlere yönelik şiddet haberlerinin basit birer haber gibi okunup geçilmesini istemiyoruz. Eğitimciye şiddet uygulandığı yerde eğitim ve öğretim bitmiştir.

Cumhurbaşkanının bile sınıfa girmek için izin istediği zamanlardan, bürokrasiden sen kimsin laflarını duyduğumuz günlere, velinin, öğrencinin saldırısına uğrayıp utanç içinde küskünlükler yaşadığımız zamanlara geldik. Öğretmenine sahip çıkmayan, saygı duymayan, öğretmenini söylemleri ve eylemleri ile saydırmayan bir eğitim sisteminin gelecek nesillere verecek değeri kalmamıştır. Acilen bu konuda önlemler alınmalı, söylemlere ve eylemlere dikkat edilmelidir. 

Okullar insan popülasyonunun en yoğun olduğu kurumlardan biridir. Okulun bu yönü birçok insan ilişkisini de beraberinde getirmektedir. Okullarda şiddet, okul faaliyetlerini, öğretmen ve öğrenci, öğretmen ve okul yönetimi, öğretmen ve veli diyaloglarını sekteye uğratmakta, moral, motivasyon ve heyecan kaybına neden olmakta, iş doyumuna, öğrencilerle olan ilişkilere, örgütsel bağlılık ve güvene, aile ve sosyal ilişkilere olumsuz yansımakta, psikolojik olarak yaşanan yıpranma tüm yaşam alanlarını etkisi altına almaktadır. Şiddetin sadece maruz kalan eğitimciyi değil, tüm toplum kesimlerine olumsuz etkisi bu noktada başlamaktadır. 

Can kaybı ile yaşanan şiddet olayları ise okul ve toplum nezdinde, mesleki olarak büyük bir travmaya neden olmaktadır.  Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi ve çok yönlü bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Somut tedbirler bekliyoruz.Sağlık çalışanlarına dönük şiddet eylemlerinde olduğu gibi öğretmenlere yönelik işlenen suçlarında katalog suçlar kapsamına alınmasını talep ediyoruz. 

Bu konuyla ilgili ilimizde faaliyet gösteren tüm kamu eğitim sendikalarına çağrıda bulunulmuştur ve Eğitim Gücü Sen, Eğitim İş ve Hür Eğitim Sen il temsilcileri katılım göstermiştir.

Değerli kamuoyunun ve eğitim camiasının bilgisine sunarız.
Kayseri’de Öğretmenimize Yönelik Şiddete Sessiz Kalmadık
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları