Kazandığımız Dava Sonucu Yüksek Lisans Ve Doktora Yapan İdareciler Ek Derslerini %7-%20 Artırımlı Alacak - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 4 Ekim 2023 Çarşamba
Kazandığımız Dava Sonucu Yüksek Lisans Ve Doktora Yapan İdareciler Ek Derslerini %7-%20 Artırımlı Alacak

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası,  yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış müdür ve müdür yardımcılarının ek derslerini %7 ve %20 artırımlı olarak alabilmesine yönelik üyeleri adına açtıkları davayı kazandı.

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT; “Geçmişte Psikolojik Danışmanlar için kazandığımız yüksek lisans ve doktora eğitiminden kaynaklı ek ders ücretinin artırımlı ödenmesi kararını, kurum yöneticileri içinde kazanmış bulunuyoruz. Bu zamana kadar ödenmeyen bu ek ders artırım hakkını artık idarecilerimiz de alabilecektir. Bu emsal bir karardır. Bu hukuki kazanımla gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması için Bakanlığa resmi yazımızı da yazıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız. Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Milli Eğitim personelinin haklı taleplerini her zaman savunmaya ve bu konularda hukuk mücadelesi vermeye devam edecektir.” Dedi.

Batman İdare Mahkemesi 2023/958 sayılı kararında “Bu durumda, yaptığı işin doğası gereği ders görevi olmayan, bir başka deyişle fiilen derse girme imkanı bulunmayan davacı yönünden; fiilen derse girme gibi bir koşulun aranamayacağı, okul müdürlüğü görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, dolayısıyla lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına yüksek lisans/doktora yapmış olan okul müdürlerine de ayrım gözetilmeksizin artırımlı ek ders ücreti ödemesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmakla, aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuat hükümlerine uyarlık bulunmamaktadır.” İfadelerine yer vererek yüksek lisans ve doktora yapmış olan idarecilerin de ek dersinin artırımlı ödenmesi gerektiğine karar verdi.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları