Malatya’da Yaşanan Konteyner Dağıtımındaki  Yolsuzluğun  Takipçisiyiz - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 14 Aralık 2023 Perşembe
Malatya’da Yaşanan Konteyner Dağıtımındaki  Yolsuzluğun  Takipçisiyiz

Malatya ili Battalgazi ilçesinde yeni atanan öğretmenlere tahsis edilen konteyner dağıtımı ve konteyner kentler arası nakil iş ve işlemleriyle ilgili Sendikamıza çok fazla şikâyet gelmekle birlikte bu ilçede çalışan üyemiz olan ve olmayan birçok öğretmen, mağduriyet yaşadıklarını bildirmektedir. Konteyner kentte konteyner dağıtımından sorumlu olduğu söylenen ve görevli gibi davranan Eğitim Bir Sen şube yöneticileri yetkisi dışında; konteyner talebinde bulunan öğretmenlere Eğitim Bir Sendikasına üyelik teklifi yaptığı, üye olmazlarsa öğretmenlerin müsait olan okuluna yakın istedikleri konteyner kentte konteyner tahsis edilmeyeceğini söyleyerek baskıyla sendika üyesi yapmaya çalıştığı bu ilçede görevli öğretmenlerin, sendikamıza ulaşan beyanları ile anlaşılmıştır. Özellikle bu durumun  farklı konteyner kentler arasında nakil yapmak isteyen öğretmenlere ilgili kişi tarafından şart koşularak sendika üyesi olma teklifleri yapıldığı, “Bizim sendikamız üyeleri varken sizlere istediğiniz yerde konteyner tahsis etmemiz doğru olmaz.” Şeklinde ifadelerle zorla sendika üyeliği yapıldığı anlaşılmıştır.

6 Şubat felaketinden sonra Devlet ve millet olarak depremi yaşayan illerimizde halkımızı mağdur etmemek adına seferberlik ilan edilmiş; yaraların bir an önce sarılması, yaşanan mağduriyet ve sıkıntıların bir an önce ortadan kalkması adına AFAD koordinesinde çalışmalara başlanmıştır. Devletimiz; “Asrın Felaketini” yaşayan illerimizde hayatın düzene girmesi adına Anayasal hakkımız olan barınma ihtiyacımıza öncelik vermiş, Toplu Konut İdaresi aracılığı ile yapılan konutlar hak sahiplerine teslim edilene kadar konteyner kentler kurarak kişi, kurum ayrımı yapmaksızın dağıtımın sağlanmasını AFAD ve ilgili İl Valiliklerini görevlendirmiştir. Ancak kendisine herhangi bir kurumdan yetki verilmeden kendisine görev verilmiş gibi davranan Eğitim Bir Sen şube yöneticileri sendikal menfaatler gözetilerek haksız bir şekilde öğretmenlerimizi mağdur etmektedir.  Sendikamıza gelen şikayetler üzerine İl Temsilcimiz aracılığı ile yaptığımız araştırmada bu durumun Battalgazi ilçesinde koordineli bir şekilde yaşandığı görüşme yapılan öğretmenler tarafından sendikamıza iletilmiştir.

Eğitim Gücü Sendikası olarak her zaman öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz, konunun takipçisi olacağız

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları