Memurlar Maaş Farkına Tepkili - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 3 Ocak 2024 Çarşamba
Memurlar Maaş Farkına Tepkili

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT, memur maaş zamlarında Ali Cengiz Oyunu oynandığını söyledi.

ÖZAT; “2024 yılı memur maaş zam oranları belli oldu. Memura zam değil gam geldi adeta. %49.25 gösterilen zam ek ödemelere tümüyle yansıtılmamıştır. Böyle olunca bu zam %30’lara düşmektedir.  

Yeni yıla zamlarla girdik. Temel gıda, akaryakıt, vergiler, faturalar Ocak ayında ciddi zamlarla karşımıza çıkarken memur maaşına bu oranda zam verilmemiştir.

İki üç ay sonra vergi dilimine girecek olan maaşlar, bırakın enflasyonun karşısında erimeyi daha hesaplara girmeden erimeye başlayacak.

Akaryakıt zamları ile memurların ulaşım giderleri her gün artıyor. Pazar ve market alışverişlerinin faturaları el yakıyor. Maaşlara tek zam ama maaşın aldığı her kaleme ayrı ayrı zam geliyor. Enflasyon ve vergi dilimi ile maaşlar katmerli eriyor.

Hesaba girmeden ayrı hesaba girince ayrı eriyen maaşlarla memur nasıl geçinecek? Memurların hesaplarına ateş düşürdüler.

Dikkat ettiniz mi bu yıl Toplu Sözleşme Masasından beklentiler konusunda memurlar ne kadar ümitsizdi? Geçtiğimiz Toplu Sözleşme dönemine nazaran heycan, heves yoktu memurlarda. Neden? Çünkü memurlar yetkili sendikanın tavrını yeteri kadar tecrübe ettiler. Hükümetin veresi yok yetkili sendikanın alası yok misali “kazanımlarını devamını sağladık” ile masadan kalkıldı. Olan memura oldu.

Yoksulluk sınırında memur maaşı hem seçim vaadi hem de yetkili sendikanın seçim talebi idi. Ne oldu da memur açlık sınırına teslim edildi?

Ali YALÇIN yine bir Ali Cengiz Oyunu ile memuru geçim sıkıntısıyla bir kez daha baş başa bıraktı. Bir memur maaşıyla günümüz şartlarında nasıl geçinilir biliyor mu acaba? Biliyorsa bize de öğretsin. Zira memura bu maaşı reva gören kendileridir.

Memur maaşları konusunda tek çözüm en az yoksulluk sınırında maaştır. Ek ödemelerle, zam gibi gösterilenlerle geçim olmaz. Devlet memuruna ülkesinin gerçeği olan rakamda maaş ödemelidir. Yetkili sendika da en az bunu talep etmeli, aşağısına asla imza atmamalıdır.

Çözüm yetkili olmakta değil etkili olmaktadır. Yetkili sendikanın başkanı üyesinin, sahanın halini bilmelidir, anlamalıdır.

Memurlar eksi bakiyelerle, her ay şişen kredi kardı ekstreleriyle boğuşuyor, borçlanarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Kültür ve sanata bütçe ayıramamasını saymıyorum, onlar lüks oldu artık.

Memur için bıçak kemiğe dayandı. Memurun geçimindeki gerçeklerle yetkili sendika ve hükümetin yüzleşmesi lazım.” dedi.

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları