Mülakatlar İle İlgili Hukuki Süreci Başlattık - Duyurular
Duyurular // 18 Mayıs 2024 Cumartesi
Mülakatlar İle İlgili Hukuki Süreci Başlattık

     Genç meslektaşlarımızın hayallerinin yıkılmasına göz yummayacağız.

Bilindiği gibi; 14.05.2024 tarih ve 32546 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesi ile Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğe “(5) Sözlü sınav başarı puanı KPSS puanının %50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın %50’si alınarak belirlenir.” hükmü eklenmiştir.

    Eğitim Gücü Sen olarak her platformda sözlü sınava karşı olduğumuzu dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Sözlü sınav denildiği zaman;   “objektiflik” ilkesinden uzak, adam kayırmacılığın ve siyasi kadrolaşmanın önünü açan, denetlemesi mümkün olmayan ve bu sebeple de sayısız haksızlığa neden olan bir uygulama akla gelmektedir.   Herkes şunu bilmelidir ki Eğitim Gücü Sen olarak “sözlü sınav uygulamasının kaldırılması” için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Mülakat sistemi nedeniyle ortaya çıkacak mağduriyetleri önlemek adına tüm meslektaşlarımızın, her zaman olduğu gibi, bugün de yanlarındayız.

   Bu nedenle  Eğitim Gücü Sen olarak, ilgili yönetmelik değişikliğini içeren maddenin yürütmesinin durdurulması ve dayanak kanun maddesinin “somut norm denetimi yoluyla incelenerek iptali” talebiyle davamızı açtık. Adalet ve liyakat ilkelerine ters düşen mülakat sisteminin kaldırılması gerektiğini bir kere daha belirtiriz.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular