Öğretmene Emeklilik Yasak! - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 29 Ocak 2024 Pazartesi
ÖĞRETMENE EMEKLİLİK YASAK!

Eğitim Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz ÖZAT; öğretmenlerin düşük ikramiye ve emekli maaşı nedeniyle emekli olamadıklarını, öğretmenlerde emeklilik yaş ortalamasının 60 olduğunu söyledi.

Akademisyenlerin de benzer şekilde mağduriyet yaşadığını ifade eden ÖZAT, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Millî Eğitim Bakanlığı'nda önceki yıllara göre en düşük emeklilik talebinin bu yıl olduğunu söyledi.

ÖZAT; “Öğretmenler emekli olamıyor. Emekli bir öğretmenin maaşı 16/18 bin civarındadır. Emekli olduğunda maaşı üçte bir oranına düşen öğretmen de geçim derdinden emekli olmak istemiyor. Bakın Millî Eğitim Bakanlığında geçmişe oranla en düşük emeklilik talebi bu yıl olmuştur.

Öğretmen eskiden emekli ikramiyesi ile ev araba alabilirdi. Bugün ise aldığı ortalama 500 Bin TL ikramiye ile ev, araba almak bir yana ikramiyesi ile birkaç yıl kirasını ödeyebilir.

Öğretmenler de geçinemeyeceğini bildiği için yaş sınırına kadar çalışmak zorundadır. Bugün öğretmenlerde emeklilik yaş ortalaması 60'a yükselmiştir. Bununla birlikte öğretmen yaş ortalaması da yükselmiştir.

Akademisyenlerimiz de aynı mağduriyeti yaşamaktadır. Emekli bir profesör 18 Bin maaş alıyor.

Bu durum ciddi bir sorundur. Devletimiz bu konuda gerekli çalışmaları yapmalıdır.“dedi

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları