Öğretmenler Kış Günü Konteyner Kentten Çıkarılmak İsteniyor - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 10 Ocak 2024 Çarşamba
Öğretmenler Kış Günü Konteyner Kentten Çıkarılmak İsteniyor

Eğitim Gücü Sendikası Hatay İl Temsilcisi Halil MART, öğretmenlerin konteyner kentten çıkarılmak istenilmesine dair basın açıklaması düzenledi.

MART;” 6 Şubat Depreminde büyük can ve mal kayıpları yaşayan Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Eylül ayında göreve başlayan 88 öğretmenimiz il genelinde yaşanan barınma problemi nedeniyle konteyner kente yerleştirilmiştir. Konteyner kentlere yerleştirilmek suretiyle barınma sorunu çözülen öğretmenler bugün sokağa atılmakla yüz yüze bırakılıyor. İlçe Kaymakamlığından gönderilen yazıyla; konteyner kentlerde kalan öğretmenlerden, yarıyıl tatili sürecine kadar süre verilerek konteynerleri boşaltmaları isteniyor.

İlçe Kaymakamlığı gönderdiği resmi yazıyla; konteyner kent alanına Bilim ve Sanat Merkezi binası yapılacağından dolayı öğretmenlerden 5 Şubat 2024 tarihine kadar oturdukları konteyner kentleri boşaltmalarını tebliğ ederken depremden dolayı tüm şehir barınma problemi yaşarken kış ortasında öğretmenleri sokağa atıyor.

11 ilimizi etkileyen ve ‘’Asrın Felaketi’’ olarak tabir edilen deprem süreci sonrası bu bölgelere gelen fedakâr öğretmenlerimiz depremden kaynaklı sorunları çözmeye çalışırken; yetkili kurumlarca yapılan plansız işler nedeniyle barınma problemiyle karşı karşıya bırakılmıştır.

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği Devletimizin en ücra okullarında yürüten, felaket bölgesi veya başka bir bölge ayrımı yapmaksızın kendine yapmaya verilen görevleri en iyi şekilde çalışan, geleceğimizin teminatı gençlerimizi her durumda  hayata ve çağımız koşullarına uygun birey olarak yetiştiren öğretmenlerimizin işini kolaylaştırmak ve iyileştirmek yerine, deprem bölgesi gibi barınma sorunlarının en üst seviyede yaşandığı bir yerde çözüm üretmesi gereken kurumlar tarafından konteynerlerin ellerinden alınması ‘’öğretmenler sahipsiz mi?’’ sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.

Öğretmenlere zorlu kış şartlarında adeta “ne haliniz varsa görün’’ dercesine mağduriyet yaratanlar, vicdanlarını sorgulamalı mağduriyetin giderilmesi adına çözüm üretmelidirler.

Hatay Valiliği, Dörtyol Kaymakamlığı ve tüm yetkilileri Eğitim Gücü Sendikası olarak çözüm üretmeye davet ediyoruz.” dedi

 

 

 

Eğitim Gücü Sen Hatay İl Başkanı

                  Halil MART

 

 

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları