Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ökbys) Başvuru Ücretinin Kaldırılmasını Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 21 Eylül 2023 Perşembe
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) Başvuru Ücretinin Kaldırılmasını Talep Ettik

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) Uygulama Kılavuzu 2023 yayınlanmıştır. Kılavuzda sınav başvurusu yapacak adayların başvuru ücreti olan 530,00 (beş yüz otuz) TL sınav ücretinin yatırılmasının ardından sınava başvuru işlemini gerçekleştirebilecekleri belirtilmiştir.

İlgili kılavuz incelendiğinde bu ücretin geçen sene adaylardan istenmezken bu sene hangi sebeple istendiğinin dayanağı belirtilmemiştir. Öğretmenlerin Uzman ve Başöğretmenlik sınavlarına girme sebeplerinin başında ekonomik sebepler, kazanılacak ünvana göre alacakları maaş farkları yatmaktadır. Zaten ekonomik olarak geçinmekte zorluk yaşayan ve maaşlarının yoksulluk sınırının bile altında kaldığı öğretmenlerden 530 TL ücret talep edilmesi uygun değildir.

Konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapılarak geçen sene olduğu gibi Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’nın yine ücretsiz olarak öğretmenlere giriş hakkı verilmesi ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı (ÖKBYS) Uygulama Kılavuzu’nda yer alan ilgili ücret talebi maddesinin dayanağının, konu ile ilgili yapılacak düzenleme ve çalışmalarla birlikte 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde tarafımıza iletilmesi hususunda talepte bulunduk.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik