Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği İle İlgili Talepleri Bakanlığa İlettik - Duyurular
Duyurular // 27 Mayıs 2022 Cuma

12 Mayıs 2022 tarih ve 31833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ ile ilgili sendikamıza iletilen talepleri Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdık.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği İle İlgili Talepleri Bakanlığa İlettikYönetmeliğe göre askerlik hizmetini eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenler hizmet süresine dahil edilecek, temel eğitim ve diğer şekillerde askerlik yapanların hizmeti, hizmet süresinden sayılmayacaktır. Vatani bir görev olan askerliğin devlet hizmetinde geçen bir vazife olduğu aşikardır. Ayrıca özellikle rehberlik branş öğretmenlerimizin yedek subay olarak TSK’ye bağlı RDM’lerde yine asli işlerini yaptıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Hal böyle iken; vatani bir görev olan askerlik hizmetini yerine getiren öğretmenlerin askerlik hizmet sürelerinin tamamının uzman ve başöğretmenlik hizmet yılı hesabında değerlendirilmesi gerekir.

Yönetmelikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için başvuracaklar arasında şube müdürlerine yer verilmemiştir. Kamu hizmetine öğretmen olarak başlamış ve yıllarca öğretmen olarak hizmet etmiş şube müdürlerinin de kariyer basamaklarından faydalanmaları gerekmektedir.

Ayrıca ilgili sınava başvuru sürelerinin hesaplanmasında sınavın uygulanacağı günün esas alınması birkaç ayla hatta günle başvuruyu kaçırma durumu olan üye ve meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçecektir.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) olarak 16.05.2022 tarihinde Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Adaylık Eğitiminin kanuna, mevzuata ve insan haklarına uygun olarak düzenlenmesi hususunda MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne resmi talepte bulunduk. 27.05.2022 tarihinde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanmasına yönelik Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a dava açtık ve yine aynı tarihte Personel Genel Müdürlüğüne askerlik süresinin hesabı, şube müdürlerine kariyer imkanı verilmesi ile sınava başvuru süresinde hesaplanacak hizmet süreleri ile ilgili talepleri ilettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular