Ohal İllerinde Görevli Öğretmenlerin Şartsız Tayin Talebini Siyasi Partilere Ve Meb' E İlettik - Duyurular
Duyurular // 21 Mart 2023 Salı

Siyasi Parti temsilcilerine; olağanüstü hâl bölgesi ilan edilen illerimizde çalışan öğretmenlere “şartsız tayin” hakkı tanınması, nokta tayin yapılması, deprem bölgesinde boş kalan kadrolara yeni atama yapılması taleplerimizi milletimiz adına meclis gündemine taşıyarak bizlere ve mağdur binlerce eğitim personeline destek olmaları hususunda resmi yazımızı ilettik.  

Ohal İllerinde Görevli Öğretmenlerin Şartsız Tayin Talebini Siyasi Partilere Ve MEB' e İlettik

Deprem nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde çalışan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı personellerin görev yerlerine çağrıldığı, göreve gelmedikleri hallerde haklarında işlem yapılacağı, bu bölgelerde görevli üyelerimiz ve eğitim çalışanları tarafından tarafımıza iletilmiştir. Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrası birçok öğretmen ve eğitim personelinin evleri yıkılmış, can ve mal kaybı yaşamışlardır. Bu kadar büyük travmaya maruz kalmaları bile idari izinli sayılmaları için yeterli iken bu mazeret geçerli görülmemiş, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri,olağanüstü hâl yetkileri kapsamında personelini zorla göreve çağırmıştır. Tayin hakkının bile neredeyse ölüme bağlandığı mazeret tayinini de birçok personel kullanamamış, travma yaşadıkları bölgeden taşınma şansları kalmayan eğitim çalışanlarının gidecekleri bir evleri kalmamıştır. Böyle bir durumda hastanede yatan yaralı öğretmenlerden tutun da ailesini kaybetmiş, yastaki personele kadar; tüm mal varlığı, kalacağı ev, çalıştığı okul bile enkaza dönmüş binlerce personel 1 gün önceden bildirilmek suretiyle göreve çağrılarak, görev yerlerinde olmayan personel hakkında olağanüstü hâl yetkileri kapsamında işlem başlatılacağı bilgisi mesaj yoluyla iletilmiştir.

Öğretmenlerin hemen hepsi deprem bölgesi dışındaki akrabalarına, devletin sağladığı tesislere sığınmış yaşam mücadelesi verirken 1 gün içinde göreve çağırılan personeller travma yaşadıkları ve artçı depremlerin yeni travmalara sebep olduğu illere nasıl gideceklerini, buralarda nasıl görev yapacaklarını, nerede, nasıl konaklayacaklarını dert edinmek durumunda kalmışlardır. Deprem bölgesinden edindiğimiz bilgi ve tespitlerimize dayanarak Millî Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili taleplerimizi ve görüşlerimizi iletmiş olmamıza rağmen cevap alınamamıştır. Mecliste milletimizi temsil eden ve milletimizin yaşamış olduğu sıkıntılı süreçlere çözüm üretme sorumluluğunu milletimiz adına üstlenen Siyasi Parti temsilcilerine; olağanüstü hâl bölgesi ilan edilen illerimizde çalışan öğretmenlere “şartsız tayin” hakkı tanınması, nokta tayin yapılması, deprem bölgesinde boş kalan kadrolara yeni atama yapılması taleplerimizi milletimiz adına meclis gündemine taşıyarak bizlere ve mağdur binlerce eğitim personeline destek olmaları hususunda resmi yazımızı ilettik.  

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular