Özel Okullar Ve Dershaneler İstismar Ve Sömürü Merkezi Oldu - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 4 Şubat 2023 Cumartesi

Genel Başkanımız Oğuz Özat özel okullar ve dershanelerin geldiği duruma dikkat çekti. Özat yaptığı açıklamada müfredattan ders işleyişine, öğretmenlerin asgari ücretin altinda çalıştırılmalarından velilerin şikayetlerine kadar pek çok konuya değindi.

Özel Okullar Ve Dershaneler İstismar Ve Sömürü Merkezi Oldu
Özel okullarda öğretmen sömürüsü ve veliye fahiş ücretin sorumlusu bizzat Millî Eğitim Bakanlığı’dır. Özel okul sahipleri platformunun öncüsü ve kurucusu dönemin MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve ilgili Genel Müdür'dür. Kendileri halen hamilik yapmakta, her ay görüşme sağlamaktadırlar. Bu platformla rekabet ortadan kalkmıştır.
 
Özel okul patronları Millî Eğitim Bakanlığı’nın işgüzarlığı ile buluşturulmuş, patronlar bir araya getirilmiştir. Bu platform sürekli muhatap alınırken, burada köle gibi çalıştırılan öğretmenler muhatap alınmamış ve veliler yüksek ücretlere mecbur bırakılmıştır.
 
Özel okullarda çalışan öğretmen ve veli şikayetlerinde görevli müfettişler gün öncesinden haber vererek bir çay içip okuldan çıkmıştır. Okullara şikayetlerde Bakanlık bizzat okulları korumaktadır. Bununla ilgili birçok bilgi bizde vardır.
 
Artık özel okullardaki öğretmen ve veliler şikayetlerden bir şey çıkmamasından ve okulların Bakanlıkça korunmasından şikâyet dahi edilemez hale gelinmiştir. 300.000’e yakın veli çocuğunu özel okullardan almış 20.000 öğretmen işsiz kalmıştır.
 
Özel okullarda başka boyut ise müfredattaki dersler işlemek yerine sınava dönük soru ve sınavda çıkacak sorulara çalıştırılan öğrencilerin at yarışına hazırlanmaları, Temel Eğitim Kanununa aykırı hizmet verilmesi ile başta MEB olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu durumu bilmesine rağmen göz yummasıdır.

Dershaneler ise bir başka kanayan yara...
 
Öğretmen olmayan yasadışı çalıştırılıyor, eğitim ve öğretime aykırı hizmetler sunuluyor. Sigortalar ödenmiyor, öğretmenlere asgari ücret dahi ödenmiyor. Bu kurumlarda MEB mevzuatına aykırı şekilde iki dersten fazla ders sunuluyor. Bakanlık ve il/ilçe MEM’ler buna da göz yumuyor.
 
Oğuz Özat
Eğitim Gücü Sen Genel Başkanı
 
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları