Uzman Başöğretmenlik Başvuru  Koşullarının Düzenlenmesi Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 8 Haziran 2023 Perşembe
 
14 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği ile uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarının her sene yapılacak sınav ile verileceği daha önce duyurulmuştu. 18.05.2023’te yayınlanan “2023 Yılı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru” ya göre;
“Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına, yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla en az on yıl hizmeti bulunan öğretmenler; Başöğretmenlik Eğitim Programına ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvuruda bulunabilecektir.
Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görevli iken askerlik hizmetini yapmak üzere aylıksız izne ayrılanlardan askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenlerin temel askerlik eğitimi dışında kalan askerlik süreleri dahil edilecektir.” ifadeleri yer almaktadır. Belirtilen başvuru şartlarına istinaden 04.03.2023 tarihi göreve başlangıcı geç olan, askerlik görevi sebebiyle tarihi kaçıran birçok öğretmen başvuru yapamamaktadır. Ayrıca askerliğini asker öğretmen olarak tamamlayan öğretmenlerin hizmet süreleri bu süreye dahil edilirken, bedelli askerlik yapan öğretmenlerin hizmet süreleri başvuru süresine dahil edilmemektedir. Aynı şekilde PİKTES projesinde görev alıp kadroya geçen öğretmenlerimizin de proje dahilinde geçirdikleri hizmet süreleri sayılmamaktadır. Tarafımıza ulaşan talepler doğrultusunda bu durumların birçok mağduriyete sebep olduğu birkaç günle bile uzman/ başöğretmen unvan hakkını elde edemeyecek olan çok sayıda öğretmenin olduğu iletilmiştir.
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası olarak belirtilen hizmet sürelerinin de sınav başvuru koşulu olarak kabul edilmesi ve son gün olarak kabul edilen hizmet süresi tarihinin sınav tarihi olan 19.11.2023 olarak düzenlenmesini talep ettik
 
Uzman Başöğretmenlik Başvuru  Koşullarının Düzenlenmesi Talep Ettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular