Uzman Ve Başöğretmenlik Ünvanlarının Sınav Şartı Aranmaksızın Çalışma Süresinin 3 Yıla Düşürülmesini Meb'den Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 26 Mayıs 2023 Cuma
14 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği ile uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarının her sene yapılacak sınav ile verileceği daha önce duyurulmuştu. 19.10.2022 tarihinde ilk defa uygulanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı öncesi uzman ve başöğretmen olmak isteyen öğretmenlerimiz 180 saatlik eğitime tabii tutulmuş, sonrasında sınava girerek başarılı olmaları durumunda meslekte 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz uzman öğretmen, 10 yılını dolduran uzman öğretmenlerimiz ise başöğretmen unvanlarını ve özlük haklarını almışlardır.
Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in, 20.05.2023 tarihli açıklamasında uzmanlık öğretmenlik için çalışma şartının 5 yıla düşürüleceğini, başöğretmenlik için ise uzman öğretmenlikte 10 yıl çalışma şartının kaldırılacağını belirtmiş olmasına rağmen, Millî Eğitim Bakanlığının web sitesinde yayınlanan duyuruda sınav başvuru şartları ve unvan alma şartları 10 yıl olarak açıklanmıştır.
Sendikamıza ulaşan talepler doğrultusunda; Öğretmenlik Kariyer Basamaklarının hiçbir sınav ve eğitim koşuluna bağlanmadan,  meslekte 3 yılını dolduran öğretmenlerimize uzman öğretmen, 7 yılını dolduran öğretmenlerimize ise başöğretmen unvanları ve özlük haklarının verilmesini MEB'den talep ettik.
 
 
Uzman Ve Başöğretmenlik Ünvanlarının Sınav Şartı Aranmaksızın Çalışma Süresinin 3 Yıla Düşürülmesini Meb'den Talep Ettik
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular