Yabancı Dil Ders Saatinin Artırılmasını, Almanca Dersinin Zorunlu Ders Olmasını, Kültür Sanat Spor Derslerinin İlköğretim Ortaöğretimde Artırılmasını Talep Ettik. - Duyurular
Duyurular // 5 Eylül 2023 Salı
Yabancı Dil Ders Saatinin Artırılmasını, Almanca Dersinin Zorunlu Ders Olmasını, Kültür Sanat Spor Derslerinin İlköğretim Ortaöğretimde Artırılmasını Talep Ettik.

Millî Eğitim Bakanlığı; Ağustos 2023’te yayımlanan Tebliğler Dergisi 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılından itibaren 9. sınıftan başlamak üzere Almanca dersinin kademeli olarak zorunlu dersler arasından kaldırılacağını duyurdu. Daha önce yapılan müfredat değişikliği ile İngilizce ders saatlerinde da azalma yapılmıştı. 2. yabancı dil uygulamasını zorunlu olmaktan çıkaran bu uygulama ile; yabancı dil alanında çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip öğrenci yetiştirmek imkânsız hale gelmekte, bu branşların öğretmenlerini de norm sorunuyla karşı karşıya getirmektedir.

Benzer şekilde seçmeli ders olarak sunulan resim, müzik beden eğitimi vb. derslerin özellikle küçük yaş gruplarından başlayarak öğrencilerin yetenek ve ilgilerini keşfedip geliştirmeleri için ne kadar önem arz ettiği bilinmektedir. Seçmeli hale getirilen derslerle öğrencilerin gelişimi için yeterli ders saati sağlanamamakta aynı zamanda öğretmenlerimiz de ders saati dolduramama ve dolayısıyla norm fazlası olma gibi problemlerle karşılaşmaktadır.

Bakanlığınızın yukarıda belirttiğimiz hususu da dikkate alarak dil ders saatlerinin arttırılması, Almanca dersinin yine zorunlu dersler kategorisine alınması ve kültür, sanat, spor derslerinin ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında zorunlu ders saatlerinin çoğaltılması konularında gerekli çalışma ve müfredat değişikliklerinin yapılmasını talep ettik.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular