Yılın Üçüncü Ayında Maaşlar Enflasyon Karşısında Erimeye Devam Ediyor! - Duyurular
Duyurular // 3 Nisan 2023 Pazartesi

Mart 2023 enflasyon oranları; eğitim çalışanlarının maaşlarının açlık sınırına dayandığı ve maaşların yoksulluk sınırının çok altında kaldığı gerçeğini bir kez daha hatırlatmıştır.

Yılın Üçüncü Ayında Maaşlar Enflasyon Karşısında Erimeye Devam Ediyor!Mart enflasyon oranları açıklandı. Yapılan açıklamalara göre ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mart ayında %5.08 artarken E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %112.51 olarak kaydedildi. TÜIK'e göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mart 2023 için yıllık % 50.51, aylık %2.29  olarak açıklandı. 

Mart 2023 enflasyon oranları, eğitim çalışanlarının maaşlarının  açlık sınırına dayandığı ve maaşların yoksulluk sınırının çok altında kaldığı gerçeğini bir kez daha hatırlatmıştır. Maalesef ki güncel ekonomik şartlar içinde, eğitim çalışanlarının maaş zamları enflasyon karşısında daha ilk üç aydan itibaren pula dönmüştür. Ekonomik dalgalanmalar ve enflasyon farkı gözetildiğinde eğitim çalışanlarının maaşlarında iyileştirme yapılması kaçınılmaz olmuştur. Memur ve eğitim çalışanlarına alım gücünü destekleyecek biçimde yapılacak bir maaş zammı, bir lüks değil ihtiyaçtır. 

Eğitim Gücü Sen eğitim çalışanlarının her türlü sorununda olduğu gibi ekonomik problemlerinin çözümü için de gerek sahada gerekse hukuki boyutlarda gereğini yapmaya çalışmakta, konuyu yakından takip  etmektedir. Bu kapsamda sendikamız; enflasyon farkı dahil belirlenen zam oranının ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve yüksek enflasyon karşısında kamuda çalışan eğitim çalışanlarının geçinememe sorununa çözüm olmadığını çeşitli platformlarda vurgulamış, gerek basın açıklamaları, gerek resmi talepler, gerekse hukuki başvurular ve iş bırakma eylemleri ile konuyu yakından takip etmiştir.

Eğitim Gücü Sen olarak yapılan zammın eğitim çalışanlarını açlık sınırına mahkum etmiş olmasına ve bu nedenle de eğitim çalışanlarımızın maaşlarının temel gıda, barınma ve yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak düzeye gelmiş olması karşısında sessiz kalmayacağız.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular