Yöneticilik Başvurularında Özel Eğitim Öğretmenlerine Ek Puan Verilmesini Talep Ettik - Duyurular
Duyurular // 20 Eylül 2023 Çarşamba
Yöneticilik Başvurularında Özel Eğitim Öğretmenlerine Ek Puan Verilmesini Talep Ettik

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği 27. Maddesinde belirtilen;

“(2) Müdür olarak ilk defa görevlendirilmek isteyen adaylardan;

  1. a) Okul Öncesi öğretmenlerinden anaokullarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
  2. b) Sınıf Öğretmenliği öğretmenlerinden ilkokullara müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
  3. c) Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenlerinden imam hatip ortaokullarına müdür olarak görevlendirme isteğinde bulunanlara,

ç) Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Muhasebe ve Finansman, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Halkla İlişkiler ve Organizasyon ve Gıda Teknolojisi alan öğretmenlerinden öğretmenevi ve akşam sanat okullarına müdür olarak görevlendirme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, birinci fıkraya göre belirlenen görevlendirmeye esas puana beş puan daha ilave edilir.” İbaresinden hareketle ilgili branşlardan branşa özgü okullara yöneticilik başvurusunda bulunan öğretmenlere 5 ek puan eklenmektedir.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim ve Uygulama okulları ile özel eğitim ağırlıklı eğitim veren diğer okullara yönetici olarak başvuruda bulunan özel eğitim öğretmenlerine aynı puan verilmemektedir. Diğer branşlara kendi branşlarında eğitim veren okulları tercih ederken tanınan bu hak Özel Eğitim Öğretmenlerine verilmediği zaman hak kayıpları oluşmaktadır.

İlgili yönetmeliğin 27/2 Maddesinde gerekli düzenlemelerin yapılarak, özel eğitim öğretmenleri için de Özel Eğitim Uygulama ve özel eğitim ağırlıklı eğitim veren diğer okullara yöneticilik başvurusu yaptıklarında aynı şartların sağlanarak, 5 ek puan verilmesi, konu ile ilgili yapılan düzenleme ve çalışmalar ile ilgili 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde sendikamıza bilgi verilmesi talep ettik.

ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Duyurular