Mazerete Bağlı Öğretmen Atamalarında Mağduriyet Yaşanmaması İçin - Basın Açıklamaları
Basın Açıklamaları // 22 Aralık 2021 Çarşamba

Mazerete Bağlı Öğretmen Atamalarında Mağduriyet Yaşanmaması İçin Taleplerimizi Personel Genel Müdürlüğüne İlettik.

2022 yılı yarıyıl tatili öğretmenlerin mazeret ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme duyuru kılavuzunun genel açıklamalar bölümü 3. Maddesinde “652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4. Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlardan, ön başvurunun son günü olan 3 Ocak 2022 tarihine kadar 3 yıllık çalışma süresini tamamlayan ve öğretmen kadrosunda atananlar bu duyuru kapsamında başvuru yapabilecektir.” denilmektedir. Yine aynı duyurunun genel açıklamalar bölümü 2. Maddesinde ise kadrolu öğretmenler için “Hizmet süresinin hesabında 28 Şubat 2022 tarihi esas alınacaktır.” ifadesi yer almaktadır.

İlgili yer değiştirme duyurusu bu haliyle sözleşmeli kadrosunda çalışan öğretmenlerin mağduriyetine neden olacaktır. Sözleşmeli öğretmenler, 3 Ocak 2022 tarihinden sonra kadroya geçse bile mazerete ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Özellikle ocak ayı içerisinde sözleşme imzalayan öğretmen istatistikleri incelendiğinde bu durum net olarak ortaya çıkacaktır. İlgili yer değişikliği duyurusunun geçerli mazerete bağlı yapıldığı göz önünde bulundurularak oluşabilecek mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığın kadrolu öğretmen başvurusu için belirlediği hizmete esas sürenin hesaplanmasında belirtilen 28 Şubat 2022 tarihinin sözleşmeli öğretmenler için de uygulanması talep ediyoruz.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

İlyas SARALOĞLU

Genel Başkan Yar.
ONLİNE ÜYELİK Herkesin sustuğu yerde "Hak mücadelenizin gür sesi olarak BİZ varız.“ anlayışıyla kurulduk. "Mesele ve sorun varsa çözümü de var." inancıyla yola çıkmış Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası -EĞİTİM GÜCÜ SEN- bu amaçla kurulmuştur.
Online Üyelik
// Diğer Basın Açıklamaları